Kolej na kolej

Strona główna » Eurostar » Eurostar – coraz mniej destynacji

Eurostar – coraz mniej destynacji

Archiwum

Są dwa powody dla których Londyn traci bezpośrednie połączenia kolejowe z kilkoma europejskimi miastami.

Po pierwsze Brexit, który skomplikował i wydłużył formalności graniczne – stacje nie były budowane z myślą o długich kolejkach pasażerów i nie ma miejsca na otwarcie dodatkowych stanowisk odpraw paszportowych i celnych. Na skutek tego pociągi Eurostar między Londynem a Paryżem wożą 30% mniej pasażerów niż jest miejsc (350 z 900 miejsc jest pustych). Ostatni pociąg z Londynu do Disneylandu pod Paryżem odjechał 7 czerwca 2023.

Pociąg Eurostar przy peronie 15b nastacji Amsterdam Centraal
Pociąg Eurostar na stacji Amsterdam Centraal

Po drugie stacja Amsterdam Centraal zostanie gruntownie przebudowana i powiększona, ale będzie to wymagało czasowego zamknięcia dla pasażerów peronu 15b, gdzie są stanowiska odprawy pasażerów Eurostara. Prace mają się rozpocząć w czerwcu 2024 i trwać do końca maja 2025. To i tak lepiej niż przewidywał pierwotny plan, według którego modernizacja miała trwać cztery lata. Przewiduje się, że stanowiska odpraw zostaną przeniesione do Amstelpassage, nowego podziemnego przejścia pod dworcem. Docelowo, od 2036 roku, Eurostar ma korzystać z dworca Amsterdam Zuid, oddalanego o jakieś 3 km od centrum.

Oto lista stacji obsługiwanych przez Eurostar przed Brexitem: London St Pancrass, Ebbsfleet, Ashford International, Calais Frethun, Lille Europe, Paris Gare du Nord, Marne-la-Vallée–Chessy (Disneyland), Brussels Midi, Rotterdam, Amsterdam, Lyon, Avignon, Marsylia.
Po Brexicie i zawieszeniu pociągów do Amsterdamu, lista będzie bardzo krótka: Londyn, Lille, Paryż, Bruksela.


8 Komentarzy

  1. picpholio pisze:

    Once again proof that the Brexit was certainly not a good thing…. and that does not only apply to Eurostar traffic 😉

    Polubione przez 1 osoba

  2. marchewa79 pisze:

    Zadziwiające jak szybko przyzwyczailiśmy się do braku granic. I jak przerażająco niewygodne wydaje się to co kiedyś było normą. Pamiętam odprawę celna w UK w latach dwutysięcznych (początek) i zawracanie pod byle pretekstem przez „uprzejmych inaczej” brytyjskich pograniczników.

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 123 subskrybenta