Kolej na kolej

Strona główna » Bergamo » Tramwaj w Bergamo

Tramwaj w Bergamo

Archiwum

Z komunikacyjnego punktu widzenia, Bergamo kojarzy się przede wszystkim z lotniskiem położonym o około 50 km od centrum Mediolanu, z którego korzystają tanie linie lotnicze. Ale i entuzjaści transportu szynowego mają tam co obejrzeć.

Linia tramwajowa z Bergamo do Albino została zbudowana na trasie kolei doliny Seriana (ferrovia della Valle Seriana) czynnej w latach 1884 – 1967. Linię tramwajową, po ułożeniu nowych torów, otwarto w kwietniu 2009. Koszt tej inwestycji wyniósł około 150 milionów euro. Linia ma numer T1, są planowane dwie następne, które na razie pozostają tylko na papierze.

Sama dwutorowa linia nie wyróżnia się niczym specjalnym: standardowy rozstaw szyn (1435 mm), zasilanie prądem stałym 750 V. Długość trasy to 12,5 km, jest na niej 16 przystanków. Oto przystanek końcowy Bergamo FS, tuż obok dworca kolejowego. Są tam 3 tory: pierwszy, po lewej stronie zdjęcia; drugi, na którym stoi tramwaj i trzeci, za metalową barierą, używany bardzo rzadko, na co wskazują pordzewiałe tory, co widać na następnym zdjęciu.

Bergamo FS, końcowy przystanek tramwajowy
Na pierwszym planie tor nr. 3. Tramwaj stoi na torze nr. 2

Czternaście tramwajów linii T1 zostały wyprodukowane przez AnsaldoBreda, według planów włoskiego biura projektowego Pininfarina, specjalizującego się w projektowaniu m.in samochodów, rowerów, jachtów i pociągów. Kolorystyka i wnętrza zostały wybrane przez Mariuccię Mandelli, bardziej znaną jako projektantkę mody Krizia. Oto zdjęcia:

Kabina motorniczego. Zdjęcie zrobione przez boczne okno.

Każdy tramwaj ma 62 miejsca siedzące i 177 miejsca stojące, co znaczy że 30% pasażerów może jechać na siedząco. Dla porównania: najnowsze warszawskie tramwaje Hyundai model 140N mają tylko 13% miejsc siedzących ☹☹, głównie dlatego że nie ma w nich podwójnych siedzeń.

Tramwaje są dwukierunkowe, jednoprzestrzenne, składające się z pięciu segmentów. Ich długość to 32 metry, a szerokość 2,4 metra. Szybkość maksymalna to 70 km/h; w Bergamo ich szybkość handlowa (tzn. z uwzględnieniem postojów na przystankach) wynosi 25 km/h.

Kartonowe jednorazowe bilety można kupić w okolicznych sklepach i kioskach, za przejazd można też zapłacić bezdotykowo kartą płatniczą lub kredytową (tak jak np. w londyńskim systemie Oyster).

Kasownik biletów kartonowych
Czytnik kart kredytowych/debetowych

To jest przystanek Bergamo Borgo Palazzo. Jest on w wykopie pod ulicą via Borgo Palazzo. Peron po lewej stronie jest dla tramwajów w kierunku Albino, widać też obudowane schody ruchome prowadzące na ten peron (na drugi peron też można się dostać schodami ruchomymi).

Przystanek Bergamo Borgo Palazzo. Peron po prawej jest dla tramwajów w kierunku centrum Bergamo.

Peron w kierunku centrum Bergamo jest przyozdobiony ceramicznym obrazem o temacie mitologicznym. Postać po lewej to Circe (Kirke) : córka Heliosa, wróżbitka i czarodziejka, jedna z postaci występujących w Odysei. Po prawej jest Hermes: bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy i złodziei. Zwierzęta i ptaki pomiędzy tymi postaciami pewnie też mają głębokie znaczenie mitologiczne, ale nie podejmuję się interpretacji.


12 Komentarzy

  1. You discovered a pretty spot. Thanks for sharing.

    Polubione przez 1 osoba

  2. optymista13 pisze:

    Ładnie to wszystko wygląda, oby tylko było rentowne? 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  3. Panodespresso pisze:

    Dzik erymantejski pustoszył okolice Arkadii. Jego eliminacja była jedną z prac Herkulesa. Pod podstacią Łabędzia Zeus uwiódł Ledę córkę Testiosa i Leukipe. Pojawili się z tej namiętności Kastor, Polluks (Dioskurowie , herosi Argonauci), Helena (ta od Wojny Trojańskiej) i Klitamejstra (Agamemnon był od niej poległ) . Jeśli to koza to Almatea , która wykarmiła Zeusa ukrywającego się przed Kronosem na Krecie. W Psa? nie wiem. Cerber miał trzy głowy i wężowy ogon. Ptak jeśli to gęś był atrybutem Afrodyty. A i chodowała je Penelopa. Ale to greckie wytłumaczenie…..

    Polubione przez 1 osoba

  4. picpholio pisze:

    Beautiful, I really have no other words for it…. both the trams and the station have been designed with the necessary taste. I immediately buy a ticket Starszy 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  5. paleosmak pisze:

    1/4 może jechać na siedząco, a nie 1/3, no proszę

    Polubienie

  6. marchewa79 pisze:

    Siedzenia bez tapicerki jak tam się kleją w upale? Przypominają remontowe eksperymenty w EN-57 ale tam dodatkowo jak ktoś w lipcu włączył grzejniki to było wesoło.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 123 subskrybenta