Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Wagony tylko dla wojska mają miejsca dla osób starszych i w ciąży

Wagony tylko dla wojska mają miejsca dla osób starszych i w ciąży

Archiwum

Wagony do przewozu wojska są już gotowe.

W sierpniu 2021 PKP Intercity odebrało pierwsze cztery wagony przeznaczone wyłącznie do przewozu wojska. W przetargu na osiem wagonów kolejowych dla wojska ogłoszonym w 2019 roku jedyną ofertę na sumę 85,1 mln złotych złożyła spółka H. Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych (FPS). Skądinąd wagony miały być gotowe w zeszłym roku.

Wagony te należą do najnowocześniejszych, jakie produkuje FPS.  Na burtach mają logo PKP Intercity, ale nie będą dostępne dla ruchu pasażerskiego. Powodem jest m. in. ich specjalne przystosowanie do przewozu żołnierzy, takie jak szafki na broń. Ale na ścianach bocznych wagonu są oznaczenia o obecności miejsc dla osób starszych mających problemy z poruszaniem się oraz kobiet w ciąży. Dlaczego, skoro wagony mają wozić wyłącznie żołnierzy?

wagony Ministerstwa Obrony Narodowej, produkcji FPS Cegielski
Wagony dla MONu, typ 175A3. Foto: Marcin Maciej Goliszewski

Rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk tłumaczy, że te wagony nie są pojazdami, dla których przewidziano odrębną ścieżkę homologacyjną. W związku z tym są one traktowane jak wszystkie wagony pasażerskie, mimo że nie będą używane w publicznych przewozach osób.

Portal Rynek Kolejowy zapytał Katarzynę Grzduk, czy w związku ze standardową procedurą, wagony nie powinny spełniać również innych wymagań, takie jak miejsca do przewozu rowerów lub dostęp dla osób poruszających się na wózkach? Pani rzecznik odpowiedziała, że miejsca rowerowe oraz dla osób poruszających się na wózkach wymagane są w pociągach komercyjnych, a nie w wagonach wojskowych.

Biorąc pod uwagę, że ostatnio zaczęto powoływać na ćwiczenia rezerwistów w wieku powyżej 60 lat, zapewnienie w wagonach wojskowych miejsc dla osób starszych mających problemy z poruszaniem się wcale nie jest bezsensowne…


5 Komentarzy

 1. salmiaki pisze:

  Mojego tatę wezwano do wojska po jego 60 urodzinach 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. marchewa79 pisze:

  A ponieważ w wojsku służą kobiety a pracować można do samego rozwiązania to i druga opcja jest w pełni zrozumiała. Uważam że uwzględniając poziom mechanizacji armii stojaki na rowery też byłyby OK.
  Ostatni zakup Fordów Rangerów w wersji cywilnej ociekających maskującym chromem też wpisuje się w ten trynd.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Lucia pisze:

  Grunt to dalekowzroczność.😃

  Polubione przez 1 osoba

 4. kryzab pisze:

  To i przedział położnych też się wpisze w tyn trynd. I jest jeszcze opcja HULAJNOGI – zamiast ROWERÓW ( więcej się zmieści w wagonie).

  Polubione przez 1 osoba

 5. agnecha pisze:

  Hehe, logiczne podsumowanie 😉 Aż się uśmiechnęłam 😀

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

%d blogerów lubi to: