Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Przewodnik po kolejach wąskotorowych 2023

Przewodnik po kolejach wąskotorowych 2023

Archiwum

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) wydał aktualną wersję bezpłatnego internetowego przewodnika, zawierającego wiele praktycznych informacji o tych atrakcjach turystycznych. Tym razem publikacja ukazała się w maju, czyli przed szczytem sezonu turystycznego, a nie w połowie sierpnia jak w zeszłym roku.

Ignacy Góra, prezes UTK, napisał we wstępie do tego przewodnika:

Koleje wąskotorowe odgrywały w historii Polski ważną rolę w transporcie pasażerskim i towarowym. Niektóre koleje przewoziły w regularnym ruchu nawet ponad milion pasażerów rocznie. Przemiany gospodarcze i ustrojowe na przestrzeni ostatnich dekad, a także dynamiczny rozwój transportu samochodowego sprawiły, że właściwie wszystkie koleje wąskotorowe w Polsce z czasem straciły na znaczeniu, zostały uszczuplone pod względem długości linii kolejowych lub całkowicie zlikwidowane.

Dopiero determinacja i zaangażowanie miłośników kolei, lokalnych władz, a nawet w niektórych przypadkach Unii Europejskiej sprawiły, że dzisiaj możemy cieszyć się z 25 funkcjonujących kolei wąskotorowych o łącznej długości 415 km z zabytkowymi lokomotywami i wagonami. Stanowią one niezwykle cenne dziedzictwo historyczne, techniczne i kulturowe, z którego w 2022 r. skorzystało blisko 881 tys. pasażerów.

Aby promować i wspierać działalność kolei wąskotorowych, oddajemy w Państwa ręce 2. edycje przewodnika. Znajdą w nim Państwo aktualne informacje m.in. o rozkładach jazdy, trasach przejazdu, atrakcjach i cenach biletów. Dodatkowo przewodnik wzbogacony jest krótkim rysem historycznym każdej kolei.

Mam nadzieję, że przewodnik będzie dla Państwa inspiracją i pomocą w zaplanowaniu niezapomnianych wycieczek pociągami wąskotorowymi w Polsce, do czego bardzo zachęcam.

Może warto dodać, że wiele kolei wąskotorowych była budowanych na potrzeby rolnictwa czy leśnictwa: dowozy buraków do cukrowni czy drewna do tartaków.

Żuławska Kolej Dojazdowa (Wikpedia)
Mapa kolei wąskotorowych (źródło: UTK)

Co znajdziemy w przewodniku? Każdej z 25 kolei poświęcone są dwie strony, zawierające dane kontaktowe, rozkład jazdy, informacje o atrakcjach towarzyszących przejazdowi i o zestawieniu pociągu, ceny biletów wraz z kanałami ich sprzedaży i stosowanymi ulgami, oraz informacje o dojeździe.

Przewodnik jest wygodny w użyciu: jest indeks nazw kolei, spis według województw oraz interaktywna mapa. Został on napisany na podstawie informacji dostępnych w kwietniu, więc sugeruję, by przed podróżą sprawdzić na czy podstawowe informacje (cena, rozkład jazdy) są nadal aktualne.

Bezpłatny przewodnik jest do pobrania ze strony UTK (pdf, niecałe 18 MB)


5 Komentarzy

  1. picpholio pisze:

    Absolutely an interesting guide Starszy. I know these narrow-gauge railways only from my holidays in Switserland and Austria.
    I’m surpriced that there are so many in Poland.

    Polubione przez 1 osoba

  2. miedzianagora pisze:

    Szkoda, że z tej w Rudach pozostała tylko część 😔

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 123 subskrybenta