Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Pociągi retro: brak węgla

Pociągi retro: brak węgla

Archiwum

Operatorzy parowych pociągów retro w Wielkiej Brytanii narzekają na kłopoty z kupnem węgla do parowozów.  Jest to spowodowane przede wszystkim zamykaniem kolejnych brytyjskich kopalni.

Nie ma problemów z węglem do domowych pieców czy elektrowni, ale nie nadaje się on do lokomotyw: przy spalaniu zostawia on żużel zatykający ruszt paleniska.

Można kupić rosyjski węgiel o odpowiednich właściwościach, ale jest on droższy, co wymusiłoby wzrost cen biletów o około 15%.

W Wielkiej Brytanii jest około 200 operatorów pociągów retro, głównie parowych.  Jeżdżą one zwykle po torach długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, należących na ogół do operatorów. Są to zwykle fragmenty linii należących kiedyś do państwowych kolei, ale wycofane z regularnego ruchu.

parowóz na stacji

lokomotywa 4MT 2-6-4T na linii West Somerset Railway, Anglia

Brytyjskie pociągi retro jeżdżą zwykle na liniach niegdyś używanych do celów komercyjnych, ale obecnie należących do prywatnych operatorów.

Przeważnie z prawnego punktu widzenia są to spółki akcyjne (limited companies) ale działające na zasadzie organizacji non-profit. Tabor może należeć do spółki, ale nierzadko właścicielami lokomotyw czy wagonów są osoby prywatne lub inne organizacje. Pracownikami w większości są woluntariusze, niekiedy emerytowani zawodowi kolejarze.

Znakomita większość tych operatorów oferuje turystyczne przejazdy pociągami parowymi na trasach normalno- albo wąskotorowych.

zdjęcie: Wikipedia


1 komentarz

  1. […] skończą, operatorzy będą musieli korzystać z importowanego węgla. W niedalekiej przeszłości był sprowadzany polski i rosyjski węgiel, ale zawierał on wiele zanieczyszczeń i przy spalaniu produkował dużo gęstego czarnego […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

%d blogerów lubi to: