Kolej na kolej

Strona główna » bilety » Wspólny bilet na pociąg i autobus

Wspólny bilet na pociąg i autobus

Archiwum

Coś drgnęło w sprawie ułatwienia podróżowania kilkoma środkami transportu publicznego na jednym bilecie.  Ale drgnięcie jest niewielkie….

Od 1 października 2016 wchodzi w życie oferta dla mieszkańców Wągrowca i okolic: kupując bilet miesięczny Kolei Wielkopolskich (KW), można bezpłatnie aktywować opcję Biletu Wągrowieckiego. Jest to wspólny bilet, który daje możliwość bezpłatnego podróżowania lokalnymi autobusami Zakładu Komunikacji Miejskiej. Normalna cena miesięcznego biletu autobusowego to 40 zł, czyli tyle można zaoszczędzić.
Niby pięknie, ale jest niepotrzebna kropla dziegciu… Bilet Wągrowiecki jest bezpłatnym rozszerzeniem biletu miesięcznego KW. Dlaczego więc potrzebna jest dodatkowa aktywacja tego bezpłatnego dodatku? Co by się stało, gdyby każdy miesięczny był ważny na wągrowieckie autobusy, bez dodatkowej formalności?

Równiez od 1 października pasażerowie w aglomeracji wałbrzyskiej mogą korzystać z jednego miesięcznego biletu integrującego Koleje Dolnośląskie (KD) i komunikację miejską w Wałbrzychu (tzw. "bilet zintegrowany Wałbrzych").

Bilet taki uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KD na wskazanej trasie (przy czym stacją wyjazdu lub docelową musi być jedna z 12 stacji w Wałbrzychu i okolicy) oraz nieograniczonej liczby przejazdów autobusami na wszystkich liniach komunikacji miejskiej na terenie Wałbrzycha i sąsiednich gmin we wszystkie dni w okresie ważności biletu kolejowego. Szczegóły są na stronie KD. Bilet zintegrowany Wałbrzych jest sprzedawany o 15% taniej od ceny podstawowej biletu miesięcznego.

Aby rozszerzyć bilet zintegrowany na wałbrzyskie autobusy trzeba wykupić specjalny znaczek do naklejenia na bilet. I tutaj zniżka jest problematyczna: znaczek kosztuje 76 zł i jest ważny każdego dnia, ale autobusowy bilet miesięczny ważny tylko w dni robocze kosztuje tyle samo. Tak więc ludzie korzystający z autobusów tylko do dojazdów do pracy niewiele na tym skorzystają (poza tym, że nie będą musieli mieć dwóch osobnych biletów).

Natomiast Lublin (341 tys. mieszkańców), większy od Wągrowca (25 tys.) i Wałbrzycha (120 tys.),  jest dopiero na etapie drapania się w głowę i rozważań typu "a może by tak zrobić coś…".  Grzegorz Malec, dyrektor ZTM Lublin, w wywiadzie dla „Rynku Kolejowego” powiedział:
Myślimy nad tym…. Niedawno wysłałem do naszych partnerów, a jest to 16 gmin, propozycję budowy systemu biletu elektronicznego. … Ze swojej strony jestem gotowy na taką integrację już dzisiaj. Jednak wydaje mi się, że na poziomie lubelskim na pełną integrację usług trzeba jeszcze trochę poczekać. Żeby do wspólnego rozliczania doszło, to działania musi podjąć też marszałek, który zarządza między innymi koleją. Do tego musi być domknięte zaplecze finansowe…. Kolejnym krokiem będzie integracja taryfowa. Jednak do tego potrzebne są ruchy organizacyjne w zakresie ustaw, porządkujących różne taryfy, ulgi i podział kompetencji.

Czyli Lublin będzie powolutku wymyślał swoje koło, ambicja nie pozwoli mu skopiować rozwiązań ani z Wągrowca ani z Warszawy czy Krakowa….


Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 122 subskrybenta