Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Berlin-Tallin: 4 doby w podróży i odciski na pośladkach

Berlin-Tallin: 4 doby w podróży i odciski na pośladkach

Archiwum

Raimo Poom, dziennikarz estońskiej gazety Eesti Pävaleht, postanowił sprawdzić lokalne (tzn. estońskie) pogłoski, że można przejechać pociągiem z Berlina do Tallina.  No więc 14 czerwca wsiadł do ekspresu Berlin-Warszawa na stacji Berlin Haupbahnhoff by wypróbować tę podróż w praktyce.

W sumie: przejechać można, ale trzeba się bardzo, ale to bardzo, uprzeć.

Oto wyjątki z jego dziennika podróży:

Pociąg przyjeżdża na peron punktualnie o 17.37. Pociąg do Warszawy porusza się z prędkością najwyżej 160 km na godzinę, zwalniając na krótkich odcinkach do 60-80 km.

Przekraczamy granicę niemiecko-polską i od razu czujemy, że jesteśmy na Wschodzie. Pociąg raz po raz gwałtownie hamuje i szarpie, to znowu przyspiesza.. 23.14: pociąg wjeżdża na dworzec Warszawa Centralna. Podróż była znośna.

Sobota 15 czerwca. Pociąg specjalny Warszawa-Šeštokai-Kowno wyjeżdża z Warszawy  o 9.40. Po półgodzinnej jeździe już wiemy, że tory wiodące od Warszawy pochodzą z innych czasów. Zatrzymujemy się przy każdym przejeździe – a są ich setki! – po czym z gwizdem ruszamy w tempie piechura. mówi z ubolewaniem. W południe pociąg zatrzymuje się w Białymstoku. Naszą niebieską lokomotywę zastępuje zielona lokomotywa dieslowska. Pół godziny postoju. Ponownie czekamy 45 minut w Suwałkach.

Podczas ostatniej godziny przed dotarciem do granicy litewskiej pociąg porusza się z prędkością 20-25 km na godzinę. Ale to tu właśnie roztacza się najpiękniejszy widok na polskie pola i liczne kościoły… W Šeštokai kończy się rozstaw szyn o szerokości 1435 mm, zaczyna rozstaw o szerokości 1520 mm. Musimy więc się przesiąść.

Cóż za przyjemność wyjść po ośmiu i pół godzinach podróży na peron w Kownie!

Niedziela 15 czerwca. Kowno-Wilno, Wilno-Dyneburg. Kontynuuję podróż pociągiem jadącym z Kowna do Wilna.  W Wilnie dopada nas rzeczywistość. Pociąg z Litwy na Łotwę jedzie przez Petersburg. Prawdziwie radziecki klimat – przepełniony pociąg rusza, klekocząc. Siedzenia w wagonie są niesamowicie wąskie, trzeszczy gdzieś rosyjskie disco, ludzie układają się do snu… O 22., po przyjeździe do Dyneburga, zastanawiam się, czy ta podróż może być jeszcze bardziej ponura.

Poniedziałek 17 czerwca. Dyneburg-Ryga, Ryga-Valga, Valga-Tartu-Tallin.  Pociąg często zatrzymuje się na stacjach, naliczyłem ich do Rygi dziewiętnaście. O ile łotewskie dworce są bardzo ładnie wyremontowane, o tyle tory kolejowe już nie. Pociąg Ryga-Valga jedzie nieprawdopodobnie wolno i co krok się zatrzymuje.

Czuję się nieźle otępiały, wsiadając do pociągu Tallin-Valga, w Estonii. Czas między ostatnimi stacjami (w sumie 33!) płynie strasznie wolno.  Daję sobie z tym spokój! Nie wytrzymam do dworca w Tallinie. Wysiadam na stacji najbliższej mojego domu.

Pełne sprawozdanie z podróży
Artykuł jest interesujący, czyta się lekko i przyjemnie, ale niestety są w nim błędy.  Najpierw trywialne:   „Dzień 3: Niedziela 15 czerwca” i potem „Dzień 4: Poniedziałek 17 czerwca”. Coś tu nie gra, prawda? Skądinąd  15 czerwca to była sobota.  Teraz z grubszej (rozkładowej) rury:  „jest codziennie jedno bezpośrednie połączenie […] na trasie Wilno-Warszawa”. Jest?  Kiedy? W jakim rozkładzie można go obejrzeć?  I dalej: ” Pociąg z Litwy na Łotwę jedzie przez Petersburg”. Naprawdę? Zresztą sam autor pisze że jechał Wilno-Dyneburg a potem Dyneburg-Ryga.  Nie wspomina, że w Dyneburgu trzeba czekać całą noc na połaczenie….

Tak na marginesie: Mikko Itälahti przejechał te samą trasę w maju 2011. Całkowity czas podróży z Berlina do Tallinna to 65 godzin, z czego  tylko 28 godzin jazdy.  Fotodziennik jest tutaj (pdf, 8MB, głównie zdjęcia, nieco tekstu po angielsku)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 109 obserwujących.
%d blogerów lubi to: