Kolej na kolej

Strona główna » Bałkany » Najdłuższy most kolejowy na Dunaju

Najdłuższy most kolejowy na Dunaju

Archiwum

NewEuropeBridge15 czerwca 2013 otwarto najdłuższy most kolejowy na Dunaju, między Calafat w Rumunii a Widin w Bułgarii.
Most konstrukcji podwieszonej ma 3598 m długości, z czego 1791 m jest nad rzeką na wysokości 43 m powyżej normalnego poziomu rzeki.

NewEuropeBridgeMapOprócz jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej,  przez most biegną cztery pasy ruchu dla samochodów, dwa chodniki dla pieszych i pas dla rowerzystów.Most  zbudowała hiszpańska firma FCC Construccion.  Koszt wyniósł około  226 milionów euro, w większości pochodzących  z funduszy unijnych w ramach wspierania  jednego z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Most jest częścią Transeuropejskiego Korytarza Transportowego nr IV łączącego Drezno i Saloniki.

Most ten został oficjalnie nazwany New Europe Bridge przez brukselskich urzędników, ale bardziej popularna nazwa to po prostu Most Widyń-Calafat. Ocenia się, że skróci on o około 500 km drogę między Bliskim Wschodem i płd-wsch Europą a Europą zachodnia. Przejazd przez most samochodem jest płatny.


1 komentarz

  1. […] o otwarciu najdłuższego mostu kolejowego na Dunaju, między Bułgaria a Rumunią.  Most ten oficjalnie oddano do użytku  w czerwcu 2013, i wszystko […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 109 obserwujących.
%d blogerów lubi to: