Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Przystanek dla wnuczki z babcią

Przystanek dla wnuczki z babcią

Archiwum

Od 1 lutego 2018 dalekobieżny pociąg z Murmańska do Petersburga zatrzymuje się na stacji Pojakonda, w osadzie liczącej około 50 mieszkańców, by wysadzić tam dwie pasażerki: 14-letnią Karinę Kozłową i jej babcię Natalię. Dlaczego?

Pojakonda na mapie płn-zach Rosji

Pojakonda na mapie płn-zach. Rosji

Pojakonda to maleńka osada w środku niczego, zamieszkała głównie przez pracowników stacji naukowej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Kilkanaście lat temu było tam więcej dzieci, które dojeżdżały do szkoły pociągiem do stacji Kniażna, skąd szkolny autobus zawoził je do wioski Zelenoborski. Natalia Kozłowa, była przedszkolanka, opiekowała się dziećmi w czasie ich podróży do szkoły i z powrotem.

Tak na marginesie warto dodać, że szkoła zwraca uczniom koszty biletów kolejowych.

Obecnie Karina Kozłowa jest jedynym dzieckiem w Pojakondzie, i dojeżdża do szkoły w ten sam sposób, a jej babcia nadal jest jej oficjalna opiekunką w drodze. Rano Karina i Natalia wsiadają w pociąg o 7:39.

Dalekobieżny pociąg z Kniażnej w kierunkumapa odcinka kolei październikowej Pojakondy odjeżdża o 15.51 czyli w sam raz po zakończeniu szkoły. Ale postój w Pojakondzie był zaklasyfikowany jako „techniczny”, czyli w razie potrzeby dla pracowników kolejowych. Na dodatek od 1 grudnia 2017 z rozkładu wycofano ten postój. Następny powrotny pociąg do Pojakondy jest dopiero o 19.10 (są tylko dwa lokalne połączenia na tej trasie), czyli dziewczynka wróciłaby do domu około 21:00. Nie byłoby więc czasu na odrobienie lekcji, nie mówiąc o odpoczynku.

Do Pojakondy prowadzi tylko nieutwardzona gruntowa droga, dlatego nie ma żadnych połączeń autobusowych.

Szkoła i rodzice Kariny zwróciły się do dyrekcji kolei z prośbą o znalezienie rozwiązania. Na początku sugerowano, by władze obwodu murmańskiego uruchomiły dodatkowy lokalny pociąg, ale z powodów finansowych do tego nie doszło. W końcu przywrócono postój dalekobieżnego pociągu w Pojakondzie jako normalny, dostępny dla wszystkich pasażerów (choć w praktyce tylko dla jednej nastolatki z babcią). Happy end, czyli хэппи-энд.

Stacja Pojakonda w zimie

Stacja Pojakonda

wykorzystano materiały z gudok.ru
zdjęcie: NFive (railwayz.info)

.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 109 obserwujących.
%d blogerów lubi to: