Kolej na kolej

Strona główna » Cieszyn » Cieszyńskie tramwaje: co było kiedyś, co jest teraz

Cieszyńskie tramwaje: co było kiedyś, co jest teraz

Archiwum

Mapa cieszynskiego tramwaju (autor: Mix321, Wikipedia)

W roku 1911 otwarto linię  tramwajową w austro-węgierskim mieście Teschen. Przechodziła przez most na Olzie, miała niecałe 2 kilometry długości (przejazd trwał 12 minut) i 11 przystanków. Linia była jednotorowa, z mijankami na Rynku i przy moście na Olzie. Rozstaw toru był 1000 mm, zasilanie było prądem stałym o napięciu 500 V, jak w większości ówczesnych tramwajów.  Zakupiono w firmie Ringhoffer w Pradze cztery  wagony, z tym  że ruch prowadzono trzema, a czwarty stał w zajezdni jako rezerwa.

Tramwaj na Stephanie-Strasse (obecnie ul. Głęboka), około roku 1912

Po pierwszej wojnie światowej, a konkretnie 28 lipca 1920, miasto zostało oficjalnie podzielone miedzy Czechosłowację (Český Těšín) i Polskę (Cieszyn),  więc linia tramwajowa nabrała statusu „międzynarodowego” . Nie była to szczęśliwa zmiana….

Stosunki miedzy Polską a Czechosłowacją były napięte – Polska uważała, ze została pokrzywdzona przy podziale Śląska Cieszyńskiego.  Dlatego też formalności graniczne były skomplikowane i trwały długo. Dokładnie sprawdzano i przeszukiwano nie tylko pasażerów, ale i wagony łącznie z podwoziem, co miało zapobiec przemytowi.  Ruch w tych warunkach okazał się praktycznie niemożliwy i 2 kwietnia 1921 wstrzymano przejazdy. Miała to być tylko chwilowa przerwa, ale do wznowienia nigdy nie doszło:  w 1923 roku tory i sieć trakcyjną zlikwidowano a wagony sprzedano do Łodzi.

Fast forward do współczesności. W 2017 roku władze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zapłaciły 97 tysięcy złotych firmie konsultingowej za przeprowadzenie analizy możliwości przywrócenia transgranicznego połączenia tramwajowego.  Ta  analiza miała być gotowa w połowie kwietnia 2018, ale już 3 kwietnia 2018 burmistrz Cieszyna powiedział, że linia tramwajowa nie zostanie odbudowana ze względu na koszt. Czyli wydano 97,000 zł na nieodbudowanie linii ….

W maju 2022 na budynku przy ulicy Brożka 19 odsłonięto mural przedstawiający dawny widok ulicy Głębokiej i tramwaju, który niegdyś jeździł przez Cieszyn.

Mural, Brożka 19 (foto: cieszyn.naszemiasto.pl)
Detal muralu, Brożka 19 (foto: cieszyn.naszemiasto.pl)

Podczas zakończonego we wrześniu 2023 remontu cieszyńskiego Rynku, na dawnej trasie tramwaju w nawierzchnię placu zamontowana została szyna tramwajowa, oraz płyta upamiętniająca przystanek tramwaju.


13 Komentarzy

  1. Panodespresso pisze:

    Czeska strona też jakoś mocno nie była chętna by wydać na tramwaj pieniądze. Jedna z kawiarni po naszej stronie została nazwana Tramwaj i jej wnętrze przypomina tenże.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Agata M-ak pisze:

    Jak miło mi czytać o moim regionie 😊 niedawno pojawiła się na granicy replika tramwaju https://www.cieszyn.pl/aktualnosci/7245/posadowienie-repliki-cieszynskiego-tramwaju . Czasami tylko sie zastanawiam jak długo to przetrwa, bo niestety ale w tym rejonie krąży mnóstwo bezdomnych alkoholików i narkomanów, więc obawiam się że za chwilę tramwaj może stać się ich twierdzą. Pozdrawiam, wszystkiego najlepszego w nowym roku.

    Polubione przez 1 osoba

    • Dla porównania: w Słupsku też stoi replika tramwaju. Kiedyś była tam informacja turystyczna, potem kupił (czy wynajął) jakiś sklep. Po roku czy dwóch w tramwaju nie było już handlu, tylko tenże sklep zrobił sobie tam magazyn i przez okna można oglądać rozwalone pudła. Jak na razie (stan z lata 2023) z zewnątrz tramwaj wygląda ok, nie jest pomazany i szyby są całe.

      Polubione przez 2 ludzi

      • Agata M-ak pisze:

        Z dwojga złego chyba lepiej widzieć kartony niż pijaków… Niestety, ale od pewnego czasu Cieszyn, a szczególnie okolice mostów łączących Polske i Chechy są oblegane przez natarczywych bezdomnych, więc obawiam się o stan tramwaju. Miejmy nadzieję, że się pomylę😊

        Polubione przez 1 osoba

  3. marchewa79 pisze:

    Co do wydanych 97k to akurat świadczy o roztropności władz a nie wydawanie potencjalnie dziesiątek milionów PLN/CSK aby potem mało kto tymi tramwajami jeździł. Cieszyn to miasto poniżej 60k łącznie więc wątpię w istnienie tam potoków pasażerskich uzasadniających kosztowną inwestycję i przywracanie tramwaju (trzeba od nowa tworzyć zajezdnię i całe służby obsługi).

    Polubienie

  4. Tyle było miast z tramwajami. Teraz stoją tylko sztuki i służą za kawiarnię (Tarnów) czy restauracje (Bielsko-Biała (nie wiem, czy jest czynna). A ile było pomysłów na powrót tychże… W w/w na pewno nie wrócą.

    Polubione przez 1 osoba

    • W wielu miastach za granicą uruchamia się tramwaje. Ale to są sporo większe miasta niż Cieszyn, Tarnów, Bielsko-Biala czy Słupsk.

      Polubienie

      • W zasadzie tylko jedna linia miałaby tam sens. Spod starostwa do osiedla przy Zofii Kossak-Szatkowskiej, czyli wydłużony stary tramwaj z pominięciem Bielskiej, a w stronę Hallera.
        Z drugiej strony sens ma średni, bo ludzie dojeżdżają raczej do pracy poza Cieszyn. Kolejowo szału nie ma (z tego, co pamiętam), więc nawet dowózka do centrum może być nieopłacalna.
        Z trzeciej, gdy ostatnio pojechałem do Cieszyna, bo musiałem skoczyć na drugą stronę Olzy, to ruch był ogromny. Auto na aucie i korek od wlotu aż pod zamek. Dalej nie jechałem. Więc może…

        Polubienie

  5. miedzianagora pisze:

    Może jednak się uda? Teraz tramwaje są w modzie i miasta mogą wyszarpać niezłe pieniądze na renowację, remonty i infrastrukturę. Dobry tramwaj, to tramwaj w ruchu 👍

    Polubione przez 1 osoba

  6. kryzab pisze:

    I …mkną po szynach niebieskie tramwaje, a na przystankach śpiewają słowiki – w wielu miastach mogłoby tak być.

    Polubienie

  7. Ultra pisze:

    Pamiętam te dawne tramwaje w Krakowie oblepione „gronami”pasażerów, najczęściej wisiało się na stopniach. Może warto wrócić wspomnieniami, by potomni zobaczyli, jak to drzewiej bywało.
    Serdeczności

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 122 subskrybenta