Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Koleje Dolnośląskie: rowery w wagonach towarowych

Koleje Dolnośląskie: rowery w wagonach towarowych

Archiwum

Co roku, w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, trwa konflikt miedzy rowerzystami chcącymi przewieźć swoje pojazdy pociągami, innymi pasażerami kolei i przewoźnikami. Chodzi o to, że w pociągach często brakuje miejsca na rowery, że rowery muszą ustępować miejsca wózkom inwalidzkim, że załadowywanie i wyładowywanie rowerów przedłuża postój na stacjach, że konduktorzy odmawiają zabrania rowerów itd. Wszystko to sprowadza się do braku miejsca w pociągach na rowery w dniach i godzinach „rowerowego szczytu”, czyli przede wszystkim w pogodne weekendy.

Koleje Dolnośląskie (KD) próbują sprawę rozwiązać przez kupno wagonów towarowych i wyposażenie ich w wieszaki dla rowerów. Wagony te, po przeróbce, byłyby doczepiane do szynobusów czy „normalnych” pociągów, Przewoźnik uzyskał już zgodę Urzędu Transportu Kolejowego na ten pomysł.

Szynobus Kolei Dolnośląskich z doczepionym wagonem na rowery
Rysunek: Koleje Dolnośląskie

KD kupiły pięć krytych wagonów towarowych od PKP Cargo za 195.000 zł. Każdy z nich zostanie przystosowany do przewozu około 60 rowerów. Kryte wagony towarowe służyły do przewozu przesyłek drobnicowych luzem, które obecnie są rzadkością, więc wagony takie są spedytorom niepotrzebne.

No dobrze, a kiedy te wagony zobaczymy w eksploatacji? Pewnego sierpniowego dnia KD poinformowały, że „wyjadą na trasy w sezonie letnim 2021”. Ale następnego dnia informacja była już inna: „Wprowadzenie ich [wagonów] do ruchu będzie wymagać czasu; przewoźnik będzie musiał przeprowadzić analizy bezpieczeństwa i testy, żeby sprawdzić takie aspekty jak załadunek rowerów, zachowanie taboru czy wpływ na pracę maszynisty”. Czyli w sumie: nie wiadomo, ale lato 2021 wygląda niepewnie….


11 Komentarzy

 1. picpholio pisze:

  Great initiative ! I like it 🙂
  Have a nice day.

  Polubienie

 2. saberblog pisze:

  Pomysł super, szkoda ze na realizacje tylko musimy poczekać

  Polubienie

 3. Ja to zrobiłbym w ten sposób: boksy na rowery, wkładając rower, zamykasz drzwiczki kluczem i zabierasz klucz na czas podróży. Nikt Ci bicykla nie gwizdnie na stacji, więc możesz jechać spokojnie. Co prawda jeszcze nie mam koncepcji na to, by rowery wisiały w dwóch rzędach (dostęp po obu stronach wagonu), bo nikt nie będzie budował przejścia między torami na liniach dwutorowych, czy specjalnych ramp. Ale to jest do ogarnięcia.

  Polubienie

 4. Lucia pisze:

  Pomysł w sumie bardzo dobry. A, że realizacja potrwa. Coś za coś.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 105 obserwujących.

%d blogerów lubi to: