Kolej na kolej

Strona główna » Holandia » Borsuki kontra pociągi

Borsuki kontra pociągi

Archiwum

Borsuk (foto: Chris. P, Flickr)

Kilka linii kolejowych w północnej i południowej Holandii zostało wyłączonych z ruchu przez borsuki, które wykopały nory w nasypach. Spowodowało to zagrożenie dla pasażerów podróżujących pociągami, gdyż tory mogłyby się zapaść. Zakłócenia w ruchu potrwają przynajmniej przez tydzień.

Zamknięte linie kolejowe to Den Bosch-Boxtel-Eindhoven, oraz Leeuwarden-Stavoren we Fryzji.

Naprawienie nasypów byłoby trywialne, ale borsuki w Holandii są zwierzętami chronionymi (w Polsce nie są) i za każdym razem potrzebne jest pozwolenie na przeniesienie ich siedlisk w inne miejsce. Wydawanie takich pozwoleń to dość długi biurokratyczny proces.

Aldert Baas, rzecznik firmy ProRail, zarządcy holenderskiej infrastruktury kolejowej w Holandii, powiedział: „obszar w pobliżu torów jest wyraźnie atrakcyjnym środowiskiem dla borsuków, ponieważ nasyp jest wykonany z piasku, w którym borsuki uwielbiają kopać”. Dlatego też proponuje się usypanie sztucznych pagórków z piasku w pobliżu zagrożonych odcinków torów, licząc że borsuki tam się dobrowolnie przeniosą.

Zastanawiam się gdzie powinny być granice ochrony dzikich zwierząt….


8 Komentarzy

 1. miedzianagora pisze:

  A nasyp nie powinien być raczej jakiś taki bardziej trwały, utwardzony, z kamienia tłuczonego itp.? 🤔 Piasek zawsze może się przecież np. wypłukać…

  Polubienie

 2. agnecha pisze:

  Widziałam ten reportaż w tv. Sama jestem ciekawa, jak uda im się „przeprowadzić” borsuki w nowe miejsce. Tam one są pod ochroną, próbują znaleźć dobre rozwiązanie. Nie wiem, czy usypanie obok górek coś da. Owszem, poszerzy możliwości, a borsukom może się na tyle dobrze zrobić, że tak się rozmnożą, że torowisko bedzie trzeba zamnknąć 😉
  Ciekawe czemu nie mogą ich stamtąd po prostu odłowić i przenieść do jakiegos rezerwatu, w bardziej im przyjazne miejsce..

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ja też nie rozumiem po co sprawę tak komplikują. Nie wiem co można zrobić z chronionymi borsukami w Holandii, ale sypanie górek z piasku w pobliżu torów to w mojej skromnej opinii przegięcie pały.

   Polubione przez 1 osoba

   • agnecha pisze:

    Nie wiem jak to jest z tymi Borsukami. Ale (może to i naiwne) wierzę, że sprawa była konsultowana z tamtejszymi mądrymi (eko)ludźmi, którzy na tych zwierzach się znają. Czas pokaże i przyniesie podpowiedź z rozwiązaniem na przyszłość.

    Polubienie

 3. picpholio pisze:

  And let’s hope that the badgers will opt for these artificially constructed slopes…. I had not heard of this problem here in Belgium until now. Thanks for bringing it to attention.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Ultra pisze:

  To i tak dobrze że ktoś wcześniej zauważył. U nas torowych jak na lekarstwo, więc wcześniej byłby wypadek.
  Zasyłam serdeczności

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

%d blogerów lubi to: