Kolej na kolej

Strona główna » Londyn » Grzyby w metrze

Grzyby w metrze

Archiwum

Stacje metra służą przede wszystkim ludziom. Ale i grzyby mają się tam nieźle.

Na stacji Belsize Park londyńskiego metra woda przecieka przez ściany i podłogę. Nie na tyle, by rozpocząć gruntowny remont z uszczelnianiem konstrukcji, ale na tyle by coś z tym zrobić, a przynajmniej schować. Ułożono więc worki z piaskiem, który ma absorbować przecieki.

Oryginalne (z 1907 roku) wykończenie ściany peronu na stacji Belsize Park (foto: Sunil060902,Wikipedia)

Ale w tych workach, czy może w tym piasku, jest coś co spodobało się grzybom z gatunku Peziza cerea (nie znalazłem polskiej nazwy, potoczna angielska to Cellar Cup mushrooms). Nie są one ani szkodliwe ani trujące, ale do jedzenia się nie nadają.

Grzyby na stacji Belsize Park (foto Camden New Journal)

Andy Overall, brytyjski mykolog (specjalista od grzybów), twierdzi że zarodki Peziza cerea lubią ciemne, wilgotne miejsca z zawartością wapnia, który jest składnikiem zaprawy murarskiej. Należy oczekiwać, że po kilku latach wyczerpią dostępne zapasy i znikną same z siebie, oczywiście o ile ludzka interwencja nie przyspieszy tego procesu.

Na zakończenie, jako bonus, kilka ciekawostek o stacji Belsize Park. Jest ona 33 metry pod powierzchnią ulicy; są oczywiście windy, ale chętni mogą zejść (lub wejść) po schodach po 219 stopniach. W czasie drugiej wojny światowej była jedną z ośmiu stacji metra, pod których peronami wydrążono schrony, mające służyć londyńczykom podczas niemieckich nalotów. I niewątpliwie najważniejsze 😀: jest to jedyna londyńska stacja metra z literą „z” w nazwie.


6 Komentarzy

 1. marchewa79 pisze:

  Lepsze grzyby niż szczury. Choć i tych jest co niemiara…

  Polubienie

 2. picpholio pisze:

  Very strange but actually also logical… Here in our country mushrooms are grown in the old marl quarries, it is also dark and cool there. The difference is, of course, that people very consciously bring the earth there with the fungus flake.

  Polubione przez 1 osoba

 3. sylwiaiwan pisze:

  a może spróbować z boczniakiem 😹

  Polubione przez 2 ludzi

 4. miedzianagora pisze:

  No właśnie, może by rozpocząć uprawę jadalnych gatunków? 🤔

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

%d blogerów lubi to: