Kolej na kolej

Strona główna » Berlin » Szczecin: bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniskiem w Berlinie??

Szczecin: bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniskiem w Berlinie??

Archiwum

Mój poprzedni wpis był nostalgicznym wspomnieniem linii kolejowej zamkniętej ponad pół wieku temu. Pora na coś bardziej optymistycznego (huraoptymistycznego ?) o przyszłości, oczywiście świetlanej…

Według planów polskich i niemieckich kolei, pod koniec 2027 roku ma być uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe Szczecina z lotniskiem Berlin Brandenburg.

Zespół trakcyjny Flirt, który ma kursować między Szczecinem a Berlinem. (foto: Stadler)

Od listopada 2021 trwa modernizacja niemieckiego odcinka linii kolejowej z Berlina do Szczecina. Obecnie prace trwają między Angermünde i polską granicą. Trasa ta, mająca 49 km, przechodzi pełną przebudowę, włącznie z budową drugiego toru, elektryfikacją, montażem nowoczesnych urządzeń sterowania i przebudową peronów. Prace mają zakończyć się w 2026. Niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe Berlin i Brandenburgia zainwestują w to przedsięwzięcie prawie pół miliarda euro.

Po polskiej stronie za jedyne 9 milionów złotych przygotowana ma być dokumentacja przebudowy mniej więcej dwunastokilometrowego odcinka Szczecin Główny – granica państwa. Harmonogram zakłada, że projekt ma być gotowy w połowie 2024 roku, do końca 2025 zmodernizowana zostanie trasa od granicy do stacji Gumieńce, a następne trzy kilometry do Szczecina Głównego – dopiero w roku 2027. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zastrzega, że to wszystko ma być finansowane z funduszy unijnych, które jak na razie są coraz bardziej niepewne.

Mapa linii kolejowej Szczecin – Berlin (Wikipedia)

Wiadomo już jaki będzie rozkład jazdy pociągów, oczywiście (optymistycznie) zakładając, że wszystko pójdzie jak zaplanowano. Między Berlinem a Szczecinem (i z powrotem) połączenia będą taktowane godzinowo (czyli będą odjeżdżać co godzinę o stałych końcówkach minutowych, np 06:45, 07:45, 08:45 itd) Co drugi z pociągów, regionalny RB66, połączy Szczecin z Angermünde, gdzie można będzie się przesiąść ” drzwi w drzwi” na pociąg do Berlina. W tym wypadku podróż potrwa około 2 godzin. Pozostałe pociągi to ekspres regionalny RE9, który zatrzyma się tylko na kilku stacjach pośrednich w drodze do Berlina Hauptbahnhof, gdzie dotrze po 90 minutach. I pojedzie dalej, na lotnisko Berlin-Brandenburg. co zajmie dodatkowo około 30 minut.

Koleje niemieckie poważnie podchodzą do uruchomienia tego połączenia. Zależy im, aby po nowej linii kursowały szybkie, elektryczne i przede wszystkim nowe pojazdy. Kilka dni temu regionalna spółka córka DB – DB Nordost, poinformowała, że przetarg na elektryczne zespoły trakcyjne specjalnie dedykowane trasie Szczecin – Berlin wygrał Stadler. Dostarczy on dziewięć dwusystemowych zespołów trakcyjnych Flirt, które, będą mogły być zasilane z polskiej i niemieckiej sieci trakcyjnej i będą dopuszczone do ruchu w obu krajach.

Przy okazji warto wspomnieć, że według wciąż mglistych planów budowy portu komunikacyjnego Solidarność Baranów i sieci nowych linii kolejowych mających łączyć to superlotnisko z polskimi miastami, Szczecin jest gdzieś na szarym końcu. Jeśli w ogóle lotnisko powstanie i jeśli powstaną zapowiadane nowe linie, to ze Szczecina dojedziemy do tego lotniska w okolicach roku 2040, czyli za jakieś 17 lat. Aha, dla porównania: odległość w w linii prostej ze Szczecina do Berlin-Brandenburg to około 140 km, a do Baranowa – 420 km.

Reklama

3 Komentarze

 1. kryzab pisze:

  Warto czekać! (Ha,ha).

  Polubione przez 1 osoba

 2. picpholio pisze:

  Those are already very promising plans. Let’s just hope that everything will be ready in time. This will be a great improvement for many who use air traffic. Thanks for sharing and have a nice Sunday.

  Polubione przez 1 osoba

 3. marchewa79 pisze:

  CPK od początku był typowym projektem naszej aktualnej władzy. Ogromny, megalomański, bez uzasadnienia ekonomicznego i w poprzek ekonomicznych trendów (model point-hub traci na znaczeni na rzecz modelu point-point). W dodatku same linie kolejowe omijały dużo mniejszych (np. Bydgoszcz 350 tyś ludzi) miast „po drodze” z powodów czysto politycznych. Więc wszyscy wiedzieli że zdechnie pytanie było tylko kiedy.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

%d blogerów lubi to: