Kolej na kolej

Strona główna » dworzec » Restauracje na dworcach: będzie piwo!

Restauracje na dworcach: będzie piwo!

Archiwum

Z powodu restrykcyjnych przepisów podróżni na dworcach kolejowych i autobusowych chcący napić się piwka muszą korzystać z pobliskich sklepów czy centrów handlowych. Powodem jest artykuł 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r. poz. 1356) , który mówi

Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych: […] w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach

Jest to absurdalne.  Alkohol jest sprzedawany na stacjach benzynowych i na lotniskach. Piwo można kupić w wagonie restauracyjnym pociągu który wjeżdża na stację, ale za popijanie tego samego piwa na tej samej stacji grozi mandat. W większości krajów Unii Europejskiej takich zakazów nie ma. A w Czechach piwiarnie przy kolei to tradycja sięgająca czasów monarchii austro-węgierskiej.

Bar na dworcu Manchester Victoria – czy coś podobnego zobaczymy na polskich dworcach?

Ale zmiany są na horyzoncie. W sejmie jest projekt ustawy, zgłoszony pod koniec września 2022 przez sejmową komisję ds. deregulacji, o zmianie innych ustaw „w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych”. Jedną z proponowanych zmian jest dopuszczenie sprzedaży lekkiego alkoholu (do 4,5%) w lokalach dworcowych, zarówno kolejowych jak i autobusowych.

W uzasadnieniu czytamy: „Projektowana zmiana jest likwidacją prawnego reliktu, zmniejszy ograniczenie wolności działalności gospodarczej, zwiększy natomiast atrakcyjność, a tym samym zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w budynkach dworców, przez co przyczyni się również do większych wpływów z tytułu podatków dochodowych„.

Foto geograph.co.uk, © Dr Neil Clifton (cc-by-sa/2.0)

Reklama

9 Komentarzy

 1. picpholio pisze:

  So the light is shining at the horizon. Here in Belgium there is no problem to find a beer in a railway station.

  Polubienie

 2. miedzianagora pisze:

  W realnym świecie ludzie i tak pili, przy czym kolei nie przynosiło to żadnych korzyści. Ale teraz może jednak urzędnicy przejrzeli na oczy i widzą lepiej 🤔

  Polubienie

 3. marchewa79 pisze:

  Czyżby punktualność PKP wymagała dodatkowego „znieczulenia”? Jakoś nie zauważyłem aby nabycie alkoholu czy to na dworcu czy w pociągu sprawiało zainteresowanym szczególne trudności. Kiedyś nawet przedsiębiorczy handlarze chodzili po przedziałach TLK.

  Polubienie

 4. Idzie Wiosna pisze:

  na dworcach nie można, ale na stacji benzynowej już tak. ciekawe…

  Polubienie

 5. optymista13 pisze:

  U nas wszystko nogami do góry… Pamiętam czasy, kiedy na dworcu było piwo ciemne i bez kartek.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

%d blogerów lubi to: