Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Zderzenie z ptakiem uszkadza pociąg

Zderzenie z ptakiem uszkadza pociąg

Archiwum

Od czasu do czasu pojawiają się informacje o kolizji ptaków z samolotami, na szczęście na ogół bez poważniejszych skutków, jeśli nie liczyć uszkodzeń samolotu. Ale i pociąg może ucierpieć gdy wpadnie na niego ptak.

We wschodnio-angielskim hrabstwie Norfolk pociąg z London Liverpool Street do Norwich miał nieszczęście zderzyć się z ptakiem. Właściwie powinno być „ptak miał nieszczęście” bo nie przeżył. Według przewoźnika (Greater Anglia), „kolizja spowodowała uszkodzenie kompresora, którego nie dało się naprawić na miejscu”. Pociąg utknął w polu na trzy godziny, bez prądu, bez klimatyzacji i z niedziałającymi toaletami (tzn. można było korzystać z toalet, ale nie można było ich spłukać).

Uszkodzony pociąg na stacji w Norwich (foto: Goff Hope)

Pasażerowie musieli czekać trzy godziny zanim uszkodzony pociąg ściągnięto na stację, skąd mogli kontynuować podróż autobusami (pewnie po skorzystaniu z pełni funkcjonalnej toalety).

Przewoźnik nie podał więcej szczegółów tego wydarzenia. Angielskie fora kolejowe pełne są spekulacji na temat technicznych detali tego co się wydarzyło i dlaczego uszkodzenie kompresora unieruchomiło pociąg. Są dwie niesprzeczne z sobą teorie: (a) sprężone powietrze potrzebne jest by trzymać pantograf (odbiornik prądu na dachu) dociśnięty do przewodu zasilającego; (b) bez sprężonego powietrza nie działają hamulce a system zabezpieczeń nie pozwoli na jazdę pociągu z niesprawnymi hamulcami.

Ja ze swojej strony jestem zaskoczony że potrzeba było aż trzech godzin, by ściągnąć pociąg unieruchomiony na jednej z głównych linii kolejowych.


6 Komentarzy

 1. kryzab pisze:

  czasem taka wieść może działać pocieszająco – ha, nie tylko u nas……! Tylko co z tego?

  Polubione przez 1 osoba

 2. picpholio pisze:

  I really feel for the passengers…. Being blocked for 3 hours is not nothing.
  Couldn’t that compression unit be better shielded….maybe overlooked during the design.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Idzie Wiosna pisze:

  czyli nie tylko u nas czasem źle się dzieje…

  Polubienie

 4. radziol.pl pisze:

  Angielskie „Compressor” tu najlepiej przetłumaczyć na „sprężarka powietrza”. O ile brak spręzonego powietrza unieruchamia pojazd ze względu na hamulec, pantograf i inne urządzenia (drzwi) o tyle dziwi mnie usterka sprężarki w wyniku zderzenia z ptakiem. W Polsce często dochodzi do unieruchomienia pociągów na szlaku po zderzeniu ze zwierzyną ze względu na uszlodzenie kurków powietrznych na czole pojazdu. Nieszczelności na przewodzie o ciśnieniu 5 lub 8 bar nie da się zakleić plastrem – zazwyczaj jest konieczna pomoc innego pojazdu. I może tak też było w tym przypadku.

  Polubione przez 1 osoba

  • „kompresor” też jest używany po polsku, ale przyjmuję do wiadomości że w terminologii kolejowej mówi się „sprężarka powietrza”.
   Co do uszkodzenia sprężarki przez ptaka to też jest szeroko dyskutowane na angielskich forach. Jedna z teorii jest że uszkodzona została nie tyle sprężarka co jej elektryczne zasilanie.
   Co do napraw to tamtejsi maszyniści piszą że kiedyś (w tzw. dawnych dobrych czasach) byli szkoleni jak wykonywać drobne naprawy plastrem, młotkiem czy kawałkiem drutu. To się skończyło bo (a) coraz mniej rzeczy da się w ten sposób naprawić, (b) przepisy BHP bardzo ograniczają to co maszynista może usiłować naprawić. No cóż, to jest postęp…
   Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 113 obserwujących.
%d blogerów lubi to: