Kolej na kolej

Strona główna » dzień bez samochodu » Kontrowersyjny Dzień bez Samochodu

Kontrowersyjny Dzień bez Samochodu

Archiwum

Europejski Dzień bez Samochodu w tym roku (2022, dla jasności…) wypada 22 września. Wielu przewoźników kolejowych (i nie tylko) oferuje tego dnia bezpłatne przejazdy, dla właścicieli samochodów albo i dla wszystkich.

Ogłoszenie o Dniu bez Samochodu w Warszawie

Nie jest to akcja bez kontrowersji. Nie są znane ani koszty ani efekty takiego działania, co jest dziwne zwłaszcza w sytuacji, w której dotknięci kryzysem energetycznym operatorzy powinni liczyć się z każdym groszem.

Uważa się, że jest to dyskryminacja tych, którzy płacą regularnie za bilety, a więc częściowo sfinansują bezpłatny przejazd posiadaczom aut. Kierowcy pojadą za darmo, ale stali pasażerowie będą mieli tego dnia zmarnowany bilet. Bartosz Jakubowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, jest zdania, że zamiast rozdawania bezpłatnych przejazdów przewoźnicy powinni nagrodzić tych, którzy są stale z nimi, na przykład wydłużając co najmniej o jeden dzień ważność biletów okresowych.

Według Jakubowskiego przewoźnicy sami pozbawiają się przychodów z jednego dnia, nie osiągając z tego żadnych korzyści marketingowych. Nie próbują wymyślić czegoś, co zatrzymałoby pasażerów na dłużej. Na przykład tego dnia można by sprzedawać bilety okresowe z dużą zniżką, aby zachęcić nowych pasażerów.

Oferty przewoźników są różne. W Warszawie i okolicach w Dzień bez Samochodu bezpłatne przejazdy będą dla wszystkich, w całym transporcie miejskim, na Kolejach Mazowieckich,SKM Warszawa, i WKD. Ale Kolejami Wielkopolskimi i pojazdami ZTM Poznań będzie można jeździć bezpłatnie tylko za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba). Z kolei SKM Trójmiasto skomplikowało sprawę jeszcze bardziej – konieczny jest dowód rejestracyjny, ale „zgoda na przejazd na podstawie dowodu rejestracyjnego nie dotyczy aut wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych”.

ZTM Warszawa ani inny warszawscy przewoźnicy nigdy nie podali do wiadomości o ile zwiększyła się liczba pasażerów w dni bezpłatnych przejazdów. Ale z moich obserwacji i z komentarzy w mediach nie wynika by ruch samochodowy zmniejszył się w zauważalny sposób.


12 Komentarzy

 1. kryzab pisze:

  Kolejny przykład zalążka niezłego pomysłu – niedorozwiniętego, niedopracowanego i zamienionego w naszym krajowym wykonaniu na kolejny niewypał i groteskę.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. salmiaki pisze:

  Spędziłam jeden dzień bez samochodu w Warszawie. Bardzo mi się spodobało bezstresowe poruszanie się po miescie 🙂
  W moim mieście organizowany jest przejazd rowerami, bo nie mamy komunikacji miejskiej, są autobusy widmo i parę pociągów niedopasowanych do potrzeb młodzieży uczącej się i osób pracujących.

  Polubienie

 3. picpholio pisze:

  As is often said „the best helmsmen are ashore” 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Panodespresso pisze:

  Jeżdżę samochodem zawodowo i w dniu bez automobilu jakoś nie zauważyłem zmniejszenia się korków czy natężenia ruchu….

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 113 obserwujących.
%d blogerów lubi to: