Kolej na kolej

Strona główna » BART » Kozy pracują dla kolei

Kozy pracują dla kolei

Archiwum

Nie, nie prowadzą pociągów ani nawet nie sprawdzają biletów… Robią to co potrafią robić najlepiej: zjadają roślinność, praktycznie każdą.

BART, przewoźnik obsługujący szynowy transport miejski i lokalny w okolicy San Francisco, zatrudnia stado około 500 kóz do usuwania traw, krzaków i całej innej roślinności z obszarów wzdłuż torów. Ma to głównie na celu zmniejszenie ryzyka pożaru, który jest poważnym problemem w Kalifornii.

Kozy pasące się przy torach

Jak widać na powyższym zdjęciu, kozy radzą sobie świetnie w terenie który jest trudny do poruszania się dla ludzi nawet nieobciążonych mechanicznymi kosiarkami. Tory są odgrodzone elektrycznym płotem, więc nie dochodzi do kolizji między zwierzętami a pociągami. Mieszkańcy terenów sąsiadujących z torami wolą słyszeć beczenie kóz niż warkot spalinowych kosiarek, dodatkowo emitujących spaliny.

BART wynajmuje kozy na około sześć tygodni w roku od kalifornijskiej firmy Living Systems Land Management. Stado może „skosić” ponad pół hektara dziennie.

Zwierzętami opiekuje się Zenobio Mancha, Peruwiańczyk, który od dziecka zajmował się wypasaniem zwierząt. Do jego obowiązków należy pojenie kóz (kilkaset litrów wody dziennie), ogradzanie rejonu przeznaczonego na dzienny wypas i zapewnienie miejsca na nocleg w którym kozy będą bezpieczne (np. nie wyjdą na drogę czy do przydomowych ogródków).

Pasterz Zenobio Mancha

Zenobio mieszka w przyczepie kempingowej w pobliżu każdorazowego „miejsca pracy” jego stada. Twierdzi, że jest to samotne życie, ale zarobek pozwala na kształcenie czterech synów na amerykańskich uniwersytetach.

Zenobio Mancha przenosi ogrodzenie na nowe miejsce wypasu
Koza – krzyżówka rasy burskiej i hiszpańskiej.

Kozy pracujące dla BART są krzyżówkami rasy burskiej i hiszpańskiej. Obie te rasy świetnie sobie radzą na nieużytkach i w wysokich temperaturach. Zjadają również porastającą nieużytki roślinę poison oak, spokrewnioną z sumakiem (a nie, wbrew nazwie, z dębem), która powoduje bardzo bolesne oparzenia ludzkiej skóry.

zdjęcia: BART


11 Komentarzy

 1. kryzab pisze:

  Kozy – jedne z lepszych kosiarek na świecie. Oszczędność paliw i prądu, a poza tym, są ładniejsze.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. chwastowisko pisze:

  Super pomysł. 🙂 Ale dobrze, że to nie u nas. Nasze tereny kolejowe są najlepsze do polowania na robaczki, zawsze pięknie zarośnięte i nigdy niekoszone. Mam takie niedaleko.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Idzie Wiosna pisze:

  pełna ekologia…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 113 obserwujących.
%d blogerów lubi to: