Kolej na kolej

Strona główna » kolej » W wakacje pociągiem (prawie) do Zakopanego

W wakacje pociągiem (prawie) do Zakopanego

Archiwum

Od 25 czerwca 2022 pociągi PKP Intercity ponownie dojadą w Tatry, ale nie do samego Zakopanego. Przystanek końcowy będzie w Spyrkówce, około 1,5 km od stacji Zakopane. Tak będzie przynajmniej przez całe wakacje.

Stacja postojowa Spyrkówka (foto: trojek, polska-org.pl)

Czwarty kolejny rok trwa modernizacja kolejowej trasy Kraków – Zakopane, co oznacza autobusową komunikację zastępczą między tymi miastami poza sezonem letnim i zimowym. W czasie wakacji letnich i ferii zimowych pociągi jeżdżą, ale czas przejazdu raczej odstrasza pomimo modernizacji. Tego lata pojawi się jeszcze jeden czynnik zniechęcający do wyboru kolei. To przebudowa stacji Zakopane.

Spyrkówka to stacja postojowa PKP Intercity, gdzie przed wyjazdem w trasę obrządzane (myte, nawadniane itp) są składy spółki, i gdzie dokonuje się rewizji technicznej wagonów. Do obsługi pociągów dalekobieżnych przygotowywany jest peron z długą krawędzią, a dla pociągów regionalnych – z krótką. Do dyspozycji podróżnych będzie kontenerowy dworzec z poczekalnią, kasami oraz toaletami. Na Spyrkówce skończą bieg pociągi wszystkich przewoźników jeżdżących do Zakopanego.

Poniżej można obejrzeć parowy pociąg specjalny Chabówka – Zakopane (nie PKP Intercity…) przejeżdżający koło stacji Spyrkówka:

Ale jak dotrzeć z peryferyjnej Spyrkówki do centrum Zakopanego? Według biura prasowego PKP Intercity, Urząd Miasta analizuje obecnie różne możliwości komunikacji autobusowej. W pobliżu tymczasowej stacji znajduje się przystanek autobusowy na którym zatrzymują autobusy linii 14. Ale kursują one raz na godzinę lub rzadziej, co oczywiście nie zadowoli pasażerów kolei.


6 Komentarzy

  1. kryzab pisze:

    Nie zamartwiajmy się. Minie kilka lat i problem „Jak Ze Spyrkówki Dojechać Do Zakopanego” – też zostanie wspaniale rozwiązany.

    Polubione przez 1 osoba

  2. picpholio pisze:

    Not a comfortable situation with the bus line….

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 109 obserwujących.
%d blogerów lubi to: