Alstom, wspólnie z producentem wojskowych systemów elektronicznych Elta Systems i jego spin-offem Niart zakończył z pozytywnym wynikiem testy Systemu Wykrywania Przeszkód (SWP, po angielsku Obstacle Detection System, ODS) na torach kolejowych. Jest to jeden z kroków zmierzających do stworzenia automatycznej lokomotywy manewrowej.
Prototypowy SWP zainstalowano na lokomotywie prywatnego europejskiego przewoźnika towarowego Lineas. Testy odbyły się w Oosterhout, koło Bredy w południowej Holandii, we współpracy z holenderskim zarządcą infrastruktury kolejowej ProRail.

SWP jest w stanie wykrywać duże i małe przeszkody na torach w odległości do 1000 metrów w różnych warunkach pogodowych w dzień i w nocy. W swoim komunikacie prasowym Alstom jako przykład małych przeszkód daje człowieka i królika (duża przeszkoda to np. samochód). Ten system może być użyty jako pomoc dla maszynisty, ale w dalszej perspektywie planuje się zastosowanie do całkowicie autonomicznej operacji. Próby takich operacji będą przeprowadzone jeszcze w tym roku.
SWP wykorzystuje radar wysokiej rozdzielczości, który skanuje obszar przed lokomotywą 200 razy na sekundę. Wyniki skanów analizowane są przez komputerowe systemy uczące się, algorytmy których na pewno są uproszczoną wersją tego co Elta Systems produkuje dla wojska.
An important step forward to safety !
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Primarily to safety, but also to lower operating costs (when the shunting locomotive runs autonomously)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Podoba mi się wpis, a i Twe końcowe wnioski – faktycznie, zwykle to wojsko jest pionierem nowych technologii.
Z drugiej strony taka automatyzacja trochę smutna jest, bo sporo ludzi może stracić pracę…
PolubieniePolubione przez 1 osoba
automatyzacja raczej przesuwa zatrudnienie z jednej dziedziny do drugiej. Co oczywiście jest kiepskim pocieszeniem dla tych którzy pracę tracą a nie są w stanie się przekwalifikować
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ale względy bezpieczeństwa najważniejsze – w wielu wypadkach człowiek nie dorówna maszynie.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Myślę, że to wspaniała wiadomość dla maszynistów.
Zasyłam serdeczności
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Tak, jeśli chodzi o pomoc wykrywaniu przeszkód. Jeśli dojdzie do uruchomienia automatycznych lokomotyw manewrowych, to część maszynistów może stracić pracę.
PolubieniePolubienie
Świetnie! Może zmniejszyć ilość wypadków na forach
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Torach* oczywiście 😁
PolubieniePolubienie