Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Katastrofa pod Rzezawą (kwiecień 1926)

Katastrofa pod Rzezawą (kwiecień 1926)

Archiwum

Dziś (8 kwietnia) mija 96 lat od katastrofy kolejowej pod Rzezawą, na trasie Kraków-Tarnów. Tego dnia w 1926 roku pociąg pospieszny nr 204 ze Lwowa do Krakowa o godzinie 23:40 wykoleił się i stoczył z siedmiometrowego nasypu do bagiennego stawu. Przyczyną katastrofy było odkręcenie od podkładów jednej z szyn. Z 173 pasażerów i 7 członków obsługi pociągu nikt nie zginął, 27 osób zostało rannych, w tym 3 ciężko.

Mapa z lat 1930-tych pokazująca miejsce katastrofy. Stacja Slotwina to obecnie Brzesko-Okocim.

Według śledztwa prowadzonego najpierw przez policję krakowską a później przez Ministerstwo Komunikacji, parowóz z tendrem, o łącznej wadze około 100 ton, jadący z szybkością 77 km/h, zszedł z toru, przejechał po pod­kładach 130 metrów i stoczył się po skarpie do bagna położonego około 7 metrów poniżej nasypu. Spadając obrócił się o 360 stopni wokół swojej podłużnej osi i zatrzymał się w trzęsawisku kołami w dół a kominem do góry, zanurzony w bagnie na głębokość ponad półtora metra, to jest na prawie całą średnicę kół. Załoga parowozu (maszynista i dwóch palaczy) nie wypadła z budki i nie doznała żadnych obrażeń.

Lokomotywa stojąca w bagnie pod nasypem, za nią 3 wagony które spadły z nasypu
Miejsce katastrofy (foto: Muzeum Kolejnictwa, Warszawa)

Na nasyp przewróciły się trzy wagony: służbowy, pocztowy i pasażerski trzeciej klasy. Następnie trzy wagony osobowe wykoleiły się ale nie przewróciły, a ostatni wagon pozostał na szynach.

Bezpośrednią przyczyną katastrofy było usunięcie śrub łączących szyny z podkładami i ze sobą. Sprawcy wygięli obluzowaną szynę w lewo (patrząc w kierunku jazdy) na kilkadziesiąt metrów przed mostem kolejowym. Gdyby wykolejenie nastąpiło na moście skutki katastrofy byłyby znacznie poważniejsze. Na szczęście większa część pociągu przejechała przez most po podkładach i ostateczne wykolejenie nastąpiło w chwili, gdy przedostatni wagon był na moście.

Około godziny 4 nad ranem 9 kwietnia na miejsce katastrofy dotarł specjalny pociąg sanitarny, który zabrał rannych do Krakowa. Nieco później przyjechał pociąg ratunkowy wyposażony w dźwig. Ze względu na warunki terenowe usuwanie wykolejonego pociągu trwało prawie 2 tygodnie. W tym czasie ruch pociągów odbywał się po jednym torze.

Dźwig stojący na nasypie podnosi wykolejony parowóz i wagony
Usuwanie skutków katastrofy (foto: „Inżynier Kolejowy”)

Zatrzymano dwie osoby pod zarzutem spowodowania katastrofy i kradzieży z rozbitych wagonów. Byli to Franciszek Kargol (według innych źródeł: Kargul) i Jan Wołek, obaj uprzednio karani za obrabowywanie wagonów pocztowych. Ten pierwszy pracował jako robotnik torowy, miał więc dostęp do odpowiednich narzędzi i wprawę w ich używaniu. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji o przebiegu i wyniku ich procesu sądowego.

Z Dyrekcji poczt komunikują nam : Podczas wykolejenia się pociągu Nr. 204 między Slotwiną a Bochnią w dniu 8 b. m . stoczył się wagon pocztowy ambulansu Lwów -Kraków do wody, wskutek czego prawie
cała korespondencja, znajdująca się wówczas w tym wagonie, uległa częściowemu zniszczeniu przez
przemoczenie i w takim stanie musiała być doręczona, a w części nawet z powodu zniszczonych adresów stała się w ogóle niedoręczalną.
Informacja z dziennika „Czas” 18 kwietnia 1926
7 Komentarzy

 1. Agatheb2k pisze:

  Na szczęście więcej strachu niż krzywdy ! 😉

  Polubione przez 1 osoba

 2. kryzab pisze:

  Byli, są i będą chyba zawsze amatorzy śrub kolejowych, linii telefonicznych, kabli, itp. No, cóż…

  Polubienie

  • W tamtych latach okradano głównie wagony pocztowe czy bagażowe. Pod Rzezawą złodzieje korzystali z zamieszania i ciemności i brali co popadło z wagonów pasażerskich. Śruby i łubki do łączenia szyn znaleziono na miejscu wypadku, więc nie chodziło o złom

   Polubione przez 2 ludzi

 3. picpholio pisze:

  Who would do such a thing ??? Thanks for this sad story.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ultra pisze:

  Złodzieje bez wyobraźni, więc zabrali dla kilku złotych zdrowie i życie ludzi. Brr
  Zasyłam serdeczności

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 105 obserwujących.

%d blogerów lubi to: