Kolej na kolej

Strona główna » Bałkany » Pociągiem od morza do morza

Pociągiem od morza do morza

Archiwum

Wyjaśniam: Od Morza Czarnego do Adriatyku. Nie teraz tylko w 2030 roku. Jak dobrze pójdzie….

Pod koniec października 2021 ministrowie transportu Bułgarii, Albanii i Północnej Macedonii podpisali memorandum (dokument wyrażający intencje, nie mający mocy prawnej) w sprawie ukończenia budowy Paneuropejskiego korytarza transportowego VIII, biegnącego od Durrës w Albanii do Warny w Bułgarii.

Paneuropejskie kolejowe korytarze transportowe w poludniowej Europie
Paneuropejskie kolejowe korytarze transportowe (Wikipedia)

Ministrowie dali jasno do zrozumienia, że realizacja tego projektu będzie kosztowna, nie podając jednak nawet wstępnej oceny potrzebnych środków.

Bułgaria na zmodernizować linię Sofia – Pernik – Radomir – Giuszewo i przedłużyć ją o 2,5 km do granicy z Północną Macedonią. Z kolei Płn. Macedonia doprowadzi do końca budowę infrastruktury kolejowej do granic z Bułgarią (Kumanowo – Beljakowce – Kriwa Pałanka – Dewe Bair, 89 km) i Albanią (modernizacja i elektryfikacja 150-kilometrowej linii Kumanowo – Skopje – Kiczewo i budowa 70-kilometrowego odcinka Kiczewo – Stuga – Lin).

Największe prace będą musiały być przeprowadzone w Albanii, gdzie transport kolejowy praktycznie przestał funkcjonować: w 2017 roku albańskie koleje państwowe (Hekurudha e Shqipërisë) oficjalnie ogłosiły czasowe wstrzymanie ruchu z powodu braku pieniędzy na paliwo. Memorandum zakłada modernizację, co w praktyce będzie oznaczało budowę na nowo, linii Tirana – Durrës (37 km), oraz przywrócenie do użytkowania linii Durrës – Rrogozhinë – Elbasan – Pogradec wraz z przedłużeniem do granicy macedońskiej (137 km).

Realizacja tego korytarza transportowego nie będzie łatwa, nie tylko ze względu na warunki geograficzne. Napięte stosunki miedzy państwami bałkańskimi, w szczególności między Bułgarią a Północną Macedonią, nie ułatwią budowy.

Nie jest również jasne kto w praktyce będzie korzystał z tej nowej linii. Na pewno ułatwi ona transport z Macedonii do portów na Adriatyku czy nad Morzem Czarnym. Ale nie będzie to ruch bardzo intensywny, biorąc pod uwagę, że Płn. Macedonia ma około 1,8 miliona mieszkańców, minimalnie więcej niż np. Warszawa.


12 Komentarzy

 1. picpholio pisze:

  Nice plans…. but indeed with a few reservations.

  Polubienie

 2. Lucia pisze:

  Plany mają to do siebie, że czasem zostają planami.😄

  Polubione przez 1 osoba

 3. kryzab pisze:

  Tak…akceptacja intencji to jeszcze nie konkrety, ale może metoda na prowadzenie rozmów W OGÓLE ?

  Polubione przez 1 osoba

 4. optymista13 pisze:

  Kiedyś za komuny jechałem pociągiem aż nad Morze Czarne do Odessy. Chyba ponad dwie doby?

  Polubienie

 5. Agatheb2k pisze:

  Fajnie jest móc marzyć o usprawiedliwieniu swojej ministerialnej pensji! 😉

  Polubione przez 1 osoba

 6. marchewa79 pisze:

  Patrząc na poziom korupcji u podmiotów zaangażowanych to tylko klasyka zacytować:
  „Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten Miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest Miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
  – Protokół zniszczenia.
  – Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach!”

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 105 obserwujących.

%d blogerów lubi to: