Kolej na kolej

Strona główna » ekologia » Sprzątanie po wycieku oleju z wykolejonego pociągu

Sprzątanie po wycieku oleju z wykolejonego pociągu

Archiwum

Siedem miesięcy zajęło posprzątanie środowiska po wycieku ropy naftowej z wykolejonych cystern w południowej Walii. Katastrofy po wycieku ropy kojarzą się przede wszystkim z tankowcami z których na skutek zderzenia czy kolizji z niewidoczną skałą wylewa się ropa osiadając na plażach. Ale taki wypadki zdarzają się też w transporcie kolejowym.

Miejsce wypadku

Niedługo przed północą 26 sierpnia 2020 pociąg towarowy składający się z lokomotywy spalinowej i 25 cystern z paliwem dieslowskim i olejem ogrzewczym o pojemności 77,5 ton każda, wykoleił się na rozjeździe w miejscowości Llangennech. Przewróciło się i rozbiło dziesięć cystern, z których wylało się około 350 tysięcy litrów paliwa (mniej więcej 1/3 pojemności basenu olimpijskiego). Iskry towarzyszące wykolejeniu zapaliły rozlane paliwo. Na szczęście maszyniście i pomocnikowi nic się nie stało i udało im się odciągnąć dwie pierwsze cysterny, które odczepiły się od wywróconych wagonów i zostały na torach.

Pożar ugaszono po 33 godzinach, rankiem 28 sierpnia. Na czas akcji straży pożarnej mieszkańcy domów w promieniu 800 metrów od miejsca wypadku zostali ewakuowani, ale ani ludziom ani budynkom nic się nie stało. Po ugaszeniu pożaru można było przystąpić do działań zapobiegającym zatruciu środowiska.

Znacząca cześć oleju nie spłonęła: wsiąkła w ziemię lub spłynęła go rzeki Loughor, której ujście jest terenem o szczególnych walorach przyrodniczych i rezerwatem przyrody. W Kanale Bristolskim do którego uchodzi ta rzeka, są odławiane owoce morza i w związku z możliwością zatrucia wody, połowy zostały zakazane do listopada. Zanieczyszczoną wodę wykryto w odległości 7 km od miejsca wypadku już 1 sierpnia, czyli po niecałym tygodniu.

Prace nad usunięciem 30 tysięcy ton skażonej gleby rozpoczęły się w grudniu 2020 i zakończyły się na początku marca 2021. Ziemię usunięto z pasa wzdłuż toru o długości 150 i szerokości 20 metrów, do głębokości 2 metrów. Wywieziono ją do licencjonowanych zakładów oczyszczania odpadków przemysłowych, i na to miejsce przywieziono czysty materiał z okolicznych kamieniołomów. Zarządca infrastruktury kolejowej, walijska agencja ochrony przyrody i inne organizacje spędziły łącznie 37.500 roboczogodzin zabezpieczając środowisko, usuwając 25 cystern i naprawiając 530 metrów uszkodzonego toru.

Prace nad usuwaniem skutków katastrofy, Na niebie widoczna tęcza.

Ruch pociągów wznowiono 8 marca 2021.7 Komentarzy

 1. picpholio pisze:

  Niestety, regularnie zdarzają się katastrofy ekologiczne, które powodują wiele szkód w przyrodzie. To jest przykład wypadku, ale są też fakty dotyczące celowego składowania odpadów niebezpiecznych, co jest jeszcze gorsze … Zwykle jest to odkrywane po bardzo długim czasie. W takim przypadku byli świadomi i mogli podjąć natychmiastowe działania. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, ale wpływ na środowisko był dramatyczny i często długotrwały.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. optymista13 pisze:

  Zdarzało mi się często przewozić różne paliwa, ale wtedy starałem się uważać podwójnie.

  Polubione przez 1 osoba

 3. miedzianagora pisze:

  Szkoda środowiska – 7 miesięcy oczyszczania naprawdę pokazuje wielkość skali problemu.
  Ciekawe natomiast, co tak naprawdę było przyczyną tego wykolejenia. I jak oczywiście zapobiec ewentualnej powtórce?

  Polubione przez 1 osoba

  • Długa i skomplikowana historia, nie chciałem się rozpisywać. Tak w skrócie: z niejasnych powodów jedna oś jednej cysterny została zahamowana w czasie jazdy i koła się ślizgały zamiast się kręcić. Po kilkunastu kilometrach były na tyle zdeformowane że rozjeździe zaczepiły o odchodzącą w bok szynę i łubudu…

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 105 obserwujących.

%d blogerów lubi to: