Nie, to nie pomyłka: między stacjami Pleszew i Pleszew Miasto nie ma trzech torów, naprawdę są trzy szyny…. Kursowały po nich regularne pociągi wąskotorowe i normalnotorowe.
Pleszew, miasto w województwie wielkopolskim, uzyskał połączenie kolejowe w 1875 roku kiedy to otwarto linię kolejową z Poznania do Kluczborka. Stacja o nazwie „Pleszew” była we wsi Kowalew, odległej od centrum miasta o niecałe 4 kilometry, więc wybudowano odnogę Pleszew-Pleszew Miasto, używaną w ruchu towarowym i osobowym W 1900 roku uruchomiono wąskotorową (750 mm) Kolej Powiatową Krotoszyn-Pleszew (Kreisbahn Krotoschin–Pleschen), którą rok później przedłużono do stacji Pleszew Miasto, od w latach 1905-1907 stosując tzw. splot torów, czyli trzy równoległe szyny z których jedna jest wspólna dla pociągów normalno- i wąskotorowych.


W 1914 roku miedzy stacjami Pleszew i Pleszew Miasto kursowało 17 par pociągów na dobę. Wąskotorowa stacja Pleszew nazywała się wtedy Pleschen Übergang, później zmieniła nazwę kilkakrotnie: Pleszew dworzec PKP, Pleschen West, Pleszew Zachód a od 1951 roku przyjęła się obecna nazwa Pleszew Wąskotorowy.
Oto „sztabówka” z 1933 roku, pokazująca Pleszew i okoliczne kolejowe. Wąskotorówka do Krotoszyna przechodzi tunelem pod główną linią Poznań-Kluczbork. Kliknij mapę by powiększyć.
A oto kilka rozkładów jazdy na tej trasie:


W 1944 roku kolej wąskotorową przedłużono o około 11 km do Broniszewic. Po wojnie przez 3 lata kolejka nadal pozostawała pod zarządem powiatowym, ale w 1949 roku została upaństwowiona i przejęta przez PKP. Trasę z Pleszewa do Broniszewic zamknięto w 1978 roku, a ruch na trasie Krotoszyn Wąskotorowy – Pleszew Wąskotorowy wstrzymano w styczniu 1986.
Po zawieszeniu ruchu majątek dawnej kolei dojazdowej przejęła gmina Pleszew. Od września 2006 Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych (SKPL) prowadziło regularne kursy pociągów wąskotorowych na trasie Pleszew Wąskotorowy – Pleszew Miasto które trwały, z licznymi przerwami, do grudnia 2011. SKPL przejęło także od PKP Cargo obsługę ruchu towarowego po torze normalnym.
SKPL w 2017 roku sprowadziło z Czech wagony motorowe serii 810, którymi obsługuje obecnie połączenia Pleszew Wąskotorowy – Pleszew Miasto. Na trasie otwarto dwa nowe przystanki: Przy Kauflandzie i Plac Zabaw. Nazwom tym nie można odmówić oryginalności….

rozkłady 1944/45 i 1973: bazakolejowa.pl (ksiezyc_nad_gieesem)
mapa: mapywig.pl
zdjecie: Kasper Fiszer

Ale ciekawostka, wyjątkowo pomysłowy zestaw torów. W pierwszej chwili pomyślałam, że to jakiś chwyt reklamowy…
Serdeczności zasyłam
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
W Polsce jest jeszcze na Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej, ale tam był używany tylko do ruchu towarowego po torze normalnym.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Niesamowicie ciekawe. Nie mialam pojęcia o trzech szynach. Zresztą pociagi mają w sobie wiele niespodzianek. Stanowią i artystyczną inspirację. Czyli świat kolei dworce wagony… Serdeczności
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Te trzy szyny to taka ciekawostka, mało ludzi o tym wie, bo w Polsce jest to egzotyka. Zresztą nigdzie nie jest to masowo stosowane.
Pozdrawiam
St. W.
PolubieniePolubione przez 4 ludzi
Chłopak z Pleszewa się we mnie kochał… ale o szynach mi nie opowiadał…
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
A gdyby Ci opowiadał, to byłabyś jego?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
A ja w Pleszewie mam rodzinę 😀
Przeczytałam z ciekawością 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
I wiedziałaś o tej ciekawostce?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
No co Ty? A skąd. Od Ciebie pierwszego się dowiaduję.
Zastanawia mnie jak Ty dotarłeś do tych starych skanów rozkładów jazdy?
PolubieniePolubienie
Źródło starych rozkładów jest w notce na końcu postu. Nie mam pojęcia skąd autor tych skanów wziął oryginały bo jest ich mnóstwo.
Ja mam kilka starych rozkładów, w dużej mierze reprinty z ostatnich lat.
Serdeczności
St. W.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Na pewno był blisko źródła i pieczołowicie je chomikował 😉
PolubieniePolubienie
Całe życie człowiek się uczy 🙂
To teraz ja uderzę ciekawostką literacką – powiązaną jednak z koleją.
Można nie cierpieć Harrego Pottera, ale autorka serii książek, J.K. Rowling wyznała ongiś w wywiadzie, że pomysł na całe siedem powieści przyszedł jej do głowy właśnie podczas kolejowej podróży…
Osobiście wieki całe nie jechałem pociągiem. Chyba nadrobię, może wena mnie kopsnie.
Pozdrowienia dla Pana Wajchowego 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
W zatłoczonym pociągu z Manchesteru do Londynu.
PolubieniePolubione przez 1 osoba