Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Pociągiem do kolejki wąskotorowej

Pociągiem do kolejki wąskotorowej

Archiwum

Ten post odzwierciedla sytuację w lecie 2020. Jeśli jesteś zainspirowany zawartymi tutaj sugestiami, sprawdź aktualne oferty i rozkłady jazdy.

Wakacje w pełni, pogoda śliczna, warto więc wsiąść do pociągu aby dojechać do jednej z polskich kolejek wąskotorowych. Oto kilka sugestii, częściowo zainspirowanych przez Rynek Kolejowy.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje w piątki, soboty i niedziele przejażdżki po Puszczy Kampinoskiej pociągiem, w niektóre dni prowadzonym parowozem Px29-1704. Muzeum jest w odległości około 300 metrów od stacji kolejowej w Sochaczewie, na której zatrzymują się lokalne pociągi Warszawa – Łowicz oraz pociągi dalekobieżne PKP IC.

Żuławska Kolej Dojazdowa kursuje pomiędzy stacjami Sztutowo – Prawy Brzeg Wisły oraz Stegna Gdańska – Nowy Dwór Gdański – Tuja codziennie w okresie letnich wakacji szkolnych. Ciekawostką na trasie jest zbudowany w latach 1905-1906 kolejowy most obrotowy na rzece Szkarpawie o długości przęsła obrotowego 37,5 metrów. Niestety normalnotorowa linia kolejowa do Nowego Dworu została wyłączona z eksploatacji, trzeba dojechać autobusem z Gdańska lub Malborka.

Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej w Hajnówce to pozostałość rozbudowanej kiedyś sieci puszczańskich kolejek używanych do wywozu drewna z lasu. Dla ruchu turystycznego czynne są dwie linie, z których dłuższa (11 kilometrów) prowadzi do miejscowości Topiło. Obecnie (sierpień 2020) do Hajnówki można dojechać autobusem z Czeremchy, do której kursują pociągi z Białegostoku i Siedlec.

Kolej Wąskotorowa Piaseczno-Tarczyn-Grójec, popularnie zwana kolejką piaseczyńską, zaprasza na przejazdy pociągiem w każdą sobotę, a w niedziele oferuje „Niedzielę z koleją wąskotorową” oraz zwiedzanie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe z przewodnikiem. Do Piaseczna kursują pociągi z Warszawy, ze stacji PKP do dworca kolejki jest około 700 metrów.

Stacja Piaseczno Wąskotorowe

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza nieprzerwanie czynna kolejka wąskotorowa na świecie. Powstała w 1853 roku i przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień. Obecnie czynna jest trasa Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie o długości 21 kilometrów. Stacja Bytom Wąskotorowy jest tuż obok dworca Bytom PKP, natomiast w Tarnowskich Górach stacje wąskotorowa i „normalna” są oddalone o około 700 metrów.

Kolej Parkowa Maltanka w Poznaniu to jedną z dwóch kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm w Polsce. Kursuje codziennie, a wybrane kursy prowadzone są parowozem Borsig Bn2t wyprodukowanym w 1925 roku. Z dworca PKP jest około 3,6 km w linii prostej, można dojechać tramwajem.

zdjęcia: strony przewoźników

Reklama

6 Komentarzy

 1. Parę lat wstecz jeździłem Nadwiślańską. Z resztą zdarza mi się do tej pory jeździć przez Karczmiska i z sentymentem patrzę na infrastrukturę tam. I kupę zdjęć gdzieś mam z trasy. Piękne czasy.

  Polubienie

 2. Ultra pisze:

  Ja taką kolejką „zwiedzałam ” Bieszczady. Super, bowiem wolne przemieszczanie się, kiedy siedzi się w drzwiach ze spuszczonymi nogami i podziwia mijające piękno, nie ma sobie równych, a wspomnienia trwają pod rzęsą i wcale nie blakną.
  Serdeczności zasyłam

  Polubienie

 3. sylwiaiwan pisze:

  oj do Puszczy Białowieskiej leśną kolejką to bym chciała… czas mnie goni, niestety. Wakacje są za krótkie. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 113 obserwujących.
%d blogerów lubi to: