Kolej na kolej

Strona główna » Hyundai Rotem » Pociągi wodorowe nadjeżdżają

Pociągi wodorowe nadjeżdżają

Archiwum

Pociągi pasażerskie napędzane ogniwami wodorowymi weszły do eksploatacji w Niemczech. Trwają próby w Holandii i Austrii, używające ten sam typ pociągów (Coradia iLint produkcji Alstom) . Ale to nie koniec.

Niemiecki rząd federalny przyjął plan Narodowej Strategii Wodorowej ( die Nationale Wasserstoffstrategie), przeznaczając 9 miliardów euro na uczynienie tego kraju wiodącym dostawcą nowoczesnych technologii wodorowych. Znaczna część tych pieniędzy zostanie wydana na rozwój zastosowania napędu wodorowego w transporcie (przede wszystkim kolejowym) w Niemczech i za granicą. Zostało już podpisane porozumienie w tej sprawie z Marokiem.

Koreański producent Hyundai Rotem zamierza rozwinąć sektor infrastruktury wodorowej, w szczególności opracować tańsze metody produkcji tego oraz budować standardowe stacje napełniania pojazdów wodorem. Zamierza też produkować pociągi napędzanie tym paliwem. Już od roku 2019 trwają we współpracy z Hyundai Motors, prace nad prototypem tramwaju wodorowego. Oczekuje się, że pierwszy taki pojazd zostanie oddany do eksploatacji w 2021.

prototypowy tramwaj wodorowy produkcji Hyundai Rotem
prototypowy wodorowy tramwaj firmy Hyundai

Firma Hyundai Rotem jest znana na polskim rynku z kontraktu na ponad 200 tramwajów dla Warszawy, które mają być dostarczone w latach 2022-2023.


8 Komentarzy

  1. saberblog pisze:

    Wygladaja kosmicznie te nowe tramwaje. Oby jak najwiecej takich technologicznych nowości w naszych miastach😄

    Polubione przez 1 osoba

  2. sylwiaiwan pisze:

    Jak już wprowadzą te wodorowe cudeńka, przejadę się do Wa-wy 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  3. Ultra pisze:

    Jeden z kolejarzy opowiadał, że w ramach oszczędności pozwalniano pracowników torowych, których zadaniem było chodzić wzdłuż torów i oceniać ich stan. Na razie siłą rozpędu jeszcze działają, ale skóra cierpnie, gdy pojedzie tymi torami szybki pociąg.
    Serdeczności zasyłam

    Polubione przez 1 osoba

  4. […] Mnie to osobiście nie dziwi: jest to nowa technologia, poza nielicznymi wyjątkami (na przykład w Niemczech) niewypróbowana jeszcze w praktyce. Ekonomiczna opłacalność, problemy z produkcją, […]

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 122 subskrybenta