Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Testy automatycznych pociągów regionalnych w Niemczech

Testy automatycznych pociągów regionalnych w Niemczech

Archiwum

Automatyczne pociągi pasażerskie nie są rzadkością na izolowanych systemach transportu szynowego, na przykład na niektórych liniach metra paryskiego czy londyńskiego. Ale jest szansa że za 2-3 lata będą one obsługiwać także pociągi na głównych liniach kolejowych.

Alstom opublikował szczegóły prób automatycznego prowadzenia pociągów, konkretnie dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych Coradia Continental, na trasach obsługiwanych przez dolnosaksońskiego przewoźnika Metronom Eisenbahngesellschaft mbH w stopniach automatyzacji (Grade of Automation, GoA) 3 i 4. GoA3 wymaga obecności maszynisty w kabinie, ale jego zadaniem jest wyłącznie interwencja w sytuacjach awaryjnych. Będzie to normalny sposób ruchu pociągów z pasażerami. GoA4, nie zakładający obecności człowieka w pociągu, będzie stosowany przy jazdach manewrowych.

Według Alstoma ten eksperyment, który ma się zacząć w 2021 roku, będzie pierwszą tego typu próbą na głównych liniach kolejowych. Oprócz dostawcy taboru (Alstom), będą w niej uczestniczyć Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. (Niemiecka Agencja Kosmiczna, która wbrew nazwie zajmuje się też badaniami transportu naziemnego) , Technische Universität Berlin (Berliński Uniwersytet Techniczny) i Regionalbahnfahrzeuge Grossraum Braunschweig (Regionalne Pociągi Rejonu Brunszwickiego).

Pociąg który ma brać udział w próbach automatycznej jazdu

Testy będa prowadzone na liniach z Wolfsburga do Hanoweru (linia RE30) oraz do Brunszwiku i Hildesheimu (RE50). Początkowo przeprowadzi się przegląd stanu torów na wybranych odcinkach i ocenę urządzeń do automatyzacji ruchu pociągów. Jesienią 2022 mają zacząć kursować pierwsze automatyczne pociągi. Planuje się, że po dziewięciu miesiącach prób tymi pociągami zaczną jeździć pasażerowie a pełną funkcjonalność osiągnie się pod koniec 2023 roku.

Alstom przeprowadził już testy autonomicznego pociągu towarowego w Holandii, o czym można przeczytać tutaj.

zdjęcie: Alstom/G Lomprez


1 komentarz

  1. sylwiaiwan pisze:

    Wzdłuż drogi do Wrocławia remontują tory… może nowe już nadchodzi xD Mamy podobno piękną kolejkę Kłodzko, Wałbrzych czy coś tam…wciąż nie mam czasu…ale jak dalej będzie lało to wreszcie się zdecyduję. Pozdrawiam i dzięki za newsy

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 77 obserwujących.

%d blogerów lubi to: