Kolej na kolej

Strona główna » Genewa » Tramwajem z Genewy do Francji

Tramwajem z Genewy do Francji

Archiwum

Od połowy grudnia 2019 można przejechać tramwajem ze szwajcarskiej Genewy do francuskiego miasta Annemasse (35 tysięcy mieszkańców), stolicy departamentu Górna Sabaudia (Haute-Savoie), skądinąd praktycznie będącego częścią aglomeracji genewskiej.

Transgraniczne połączenie tramwajowe  między Genewą a Annemasse istniało w latach 1883 do 1959. Do roku 2011 istniała linia tramwajowa z centrum Genewy do szwajcarsko-francuskiego przejścia granicznego Moillesulaz na przedmieściach Annemasse. W 2013  zdecydowano przedłużyć trasę o ponad trzykilometrowy odcinek po francuskiej stronie.  Miało to się stać w 2016 r., ale wskutek problemów z finansowaniem prace przedłużyły się o trzy lata.

Całość projektu  to koszt 57 milionów euro plus niecałe 30 milonów euro na planowane przedłużenie trasy. Fundusze, mniej więcej po połowie,dał rząd szwajcarski, a po stronie francuskiej wspólnie Annemasse, departament Górna Sabaudia i w niewielkim zakresie rząd francuski.

Nowa linia 17 ma obecnie 26 przystanków (za trzy lata przybędą 3 nowe po stronie francuskiej), i prowadzi od genewskiego dworca Lancy-Pont-Rouge przez Pleinpalais, Bel Air, Rive, dworzec Eaux-Vives, Moillesulaz do  Parc Montessuit w Annemasse.  Przejazd całej trasy zajmuje 43 minuty.

Otwarcie transgranicznej linii tramwajowej z Genewy do Annemasse

Moillesulaz: uroczyste otwarcie transgranicznego połączenia tramwajowego

Praktycznym kłopotem jest wspólna taryfa, co do której na razie nie ma porozumienia. Na przejazd  po stronie szwajcarskiej obowiązuje bilet w ramach genewskiego systemu biletowego Unireso.  We Francji obowiązuje  Leman Pass czyli karta miejska Annemasse. Za przejazd przez  przez granicę jest opłata kombinowana, nie tańsza  jednak niż suma taryf szwajcarskiej i francuskiej.

Tramwaj linii 17 w Annemasse

Annemasse: tramwaj linii 17 w dniu otwarcia linii do Genewy

Ta nowa linia tramwajowa ułatwi życie sporej  części z 80-tysięcznej grupy mieszkańców Górnej Sabaudii, którzy codziennie dogadzając do pracy d w Genewie.

Połączenie Genewa-Annemasse nie jest jedyną transgraniczną linią tramwajową w Europie. Z francuskiego Strasburga można dojechać mostem przez Ren do Kehl w Niemczech. Ze szwajcarskiej Bazylei można dojechać tramwajem do niemieckiego Weil am Rhein, a inna linia w tym mieście przejeżdża tranzytem przez kawałek Francji.

zdjęcia: mobilitesmagazine.com
Nicolas Ettlin, Wikipedia (CC BY 4.0)


1 komentarz

  1. Z Bazylei można dojechać aż do Loerrach, dość dużego miasta (ponad 200 tys. ludzi) leżącego na styku 3 granic (szwajcarsko-francusko-niemieckiej). Weil am Rhein to straszna dziura, tyle że pełna hoteli. Wiem, bo jestem tam co roku, zwykle w maju 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 77 obserwujących.

%d blogerów lubi to: