Kolej na kolej

Strona główna » Australia » Australia: bezzałogowe pociągi towarowe

Australia: bezzałogowe pociągi towarowe

Archiwum

Na australijskiej towarowej sieci kolejowej należącej do Rio Tinto, brytyjsko-australijskiego koncernu kopalnianego, zakończono proces pełnej automatyzacji prowadzenia pociągów.  Na całej sieci o długości 1700 km w rejonie  Pilbara w Zachodniej Australii od końca grudnia 2018 pociągi jeżdżą bez maszynisty.

Próby bezzałogowych pociągów trwały od początku 2017 roku, ale do tej pory zawsze w lokomotywie „na wszelki wypadek” był obecny maszynista.

Rio Tinto ma około 200 lokomotyw wyposażonych w autonomiczny system operacji. Prowadzą one pociągi z rudą żelazną z 16 kopalń do czterech portów. Przeciętna trasa liczy około 800 km (tam i z powrotem) a podróż zajmuje około 40 godzin łącznie z załadunkiem i wyładunkiem.

bezzałogowy pociąg Rio Tinto w Pilbara

Lokomotywy są wyposażone w oprogramowanie AutoHaul firmy Ansaldo STS (należącą do grupy Hitachi) działające w systemie ETCS na poziomie GoA 4 (całkowicie automatyczne sterowanie pociągiem). Na lokomotywach są również kamery monitorujące przejazd w czasie rzeczywistym,  przesyłające obraz do centrum operacyjnego  Rio Tinto w Perth, około 1500 km  na południe od rejonu Pilbara.  Wszystkie przejazdy kolejowe są również wyposażone w kamery i najwyższego standardu urządzenia zabezpieczające .

Koszt projektu to  około 940 milionów dolarów amerykańskich. Ale Rio Tinto podkreśla oszczędności które przyniesie automatyzacja. Po pierwsze  przeciętna szybkość pociągów wzrośnie o  6%  co pozwoli zwiększyć zdolność przewozową (a w ślad za tym, wydobycie rudy) z 340 milionów  to 360 milionów  ton. Po drugie  odpadną wydatki na drogowy transport maszynistów ze względów operacyjnych.

zdjęcie: Rio Tinto


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 98 obserwujących.

%d blogerów lubi to: