Kolej na kolej

Strona główna » Cieszyn » Do Cieszyna nie wrócą tramwaje

Do Cieszyna nie wrócą tramwaje

Archiwum

Tramwaj w Cieszynie

W roku 1911 otwarto linię  tramwajową w austro-węgierskim mieście Teschen. Przechodziła przez most na Olzie, miała niecałe 2 kilometry długości (przejazd trwał 12 minut), rozstaw toru był 1000 mm, zasilana była prądem stałym o napięciu 500 V.  Zakupiono cztery  wagony, z tym  że ruch prowadzono trzema, a czwarty stał w zajezdni jako rezerwa.

Po pierwszej wojnie światowej, a dokładniej w 1920, miasto zostało podzielone miedzy Czechosłowację (Český Těšín) i Polskę (Cieszyn),  więc linia tramwajowa nabrała statusu „międzynarodowego” . Nie wyszło to jej na zdrowie….

Stosunki miedzy Polską a Czechosłowacją były napięte – Polska uważała, ze została pokrzywdzona przy podziale Śląska Cieszyńskiego.  Dlatego też formalności graniczne były skomplikowane i trwały długo. Dokładnie sprawdzano i przeszukiwano nie tylko pasażerów, ale i wagony łącznie z podwoziem.  Ruch w tych warunkach okazał się praktycznie niemożliwy i 2 kwietnia 1921 wstrzymano przejazdy. Miała to być tylko chwilowa przerwa, ale do wznowienia nigdy nie doszło:  w 1923 roku tory i sieć trakcyjną zlikwidowano a wagony sprzedano do Łodzi.

Fast forward do współczesności. W 2017 roku władze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zapłaciły 97 tysięcy złotych firmie konsultingowej za „przeprowadzenie analizy społeczno-ekonomiczno-technicznej uwzględniającej aspekty historyczne, przestrzenne, techniczne, rozwoju turystyki, marketingowe i prawne wariantywnych modeli przywrócenia transgranicznego połączenia tramwajowego jako atrakcji turystycznej„.  Ta  analiza społeczno-ekonomiczno-techniczna miała być gotowa w połowie kwietnia 2018, ale 3 kwietnia 2018 burmistrz Cieszyna powiedział, że linia tramwajowa nie zostanie odbudowana ze względu na koszt.

Czyli wydano 97,000 zł na nieodbudowanie linii ….

rainbow


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 77 obserwujących.

%d blogerów lubi to: