Kolej na kolej

Strona główna » Australia » Pierwszy na świecie pociąg na energię słoneczną

Pierwszy na świecie pociąg na energię słoneczną

Archiwum

Pierwszy na święcie pociąg całkowicie zasilany prądem produkowanym energią słoneczną został oddany do użytku w Australii.

Popularna turystyczna nadmorska miejscowość Byron Bay (na północno- wschodnich kresach stanu Nowa Południowa Walia) ma nową atrakcję: trzykilometrowy odcinek nieużywanej linii kolejowej został przywrócony do życia, dzięki multimilionerowi Brianowi Flannery, właścicielowi ośrodka wypoczynkowego w tym rejonie. Linia ta („North Coast line”) została zamknięta w 2004 roku, z powodu małej liczby pasażerów.

Siedemdziesięcioletni dwuwagonowy spalinowy zespół trakcyjny został gruntownie przebudowany. Zmieniono napęd na elektryczny, na dachu zamontowano baterie słoneczne, a zamiast zbiornika paliwa umieszczono akumulatory. W słoneczny dzień (a takich nie brakuje w tamtych stronach….) pociąg może przejechać swoją trasę 3-4 razy bez dodatkowego doładowania. Doładowywanie akumulatorów jest też ekologicznie czyste – na dachu stacji są panele słoneczne, które nawet przy zachmurzonym niebie dostarczają 30 kW.

Pociąg zabiera jednorazowo do 100 pasażerów i przejeżdża trzykilometrową trasę w 10 minut. Nie jest to oczywiście imponująca szybkość (18 km/h), ale pozwala ona pasażerom spokojnie podziwiać widoki, gdyż tory biegną blisko malowniczego wybrzeża.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 4 miliony dolarów australijskich (3 miliony US$; 2,6 milionów €).

Wideo: abc.net.au


1 komentarz

  1. […] Australii kursuje pociąg z panelami słonecznymi na dachu, ale jest to trzykilometrowa linia turystyczna, więc to jest zupełnie inna […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 98 obserwujących.

%d blogerów lubi to: