Kolej na kolej

Strona główna » Afryka » Kenia: nowa linia kolejowa Mombasa-Nairobi

Kenia: nowa linia kolejowa Mombasa-Nairobi

Archiwum

31 maja 2017, osiemnaście miesięcy przed planowanym terminem, otwarto nową linię kolejowa o długości 472 km łącząca stolicę Kenii Mombasa z portem Nairobi na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego.

Mapa linii kolejowej Mombasa-Nairobi i plany jej rozbudowy

Skróci ona czas przewozu towarów między tymi miastami do maksimum 8 godzin w porównaniu z 16-24 godzin transportem drogowym, zaś koszt spadnie o prawie połowę. Będą też pociągi pasażerskie: Madaraka Express jadący 4,5 godziny między Mombasą a Nairobi (w porównaniu z 9 godzinami autobusem), oraz lokalne pociągi zatrzymujące się na 7 pośrednich stacjach.

 

Mombasa, Kenia: nowy dworzec kolejowy

nowa stacja w Mombasie (foto:Michael Khateli)

Nowa linia została zbudowana przez China Road and Bridge Corporation, używając chińskich robotników i technologii. Początkowo linia będzie zarządzana i obsługiwana przez Chińczyków, ale mają oni wyszkolić lokalnych fachowców, którzy w przyszłości przejmą te funkcje. Koszt (3,2 miliarda dolarów) został w 80% sfinansowany pożyczką udzieloną przez China Eximbank; oczekuje się, że po 10 latach linia zacznie na siebie zarabiać, i w ciągu 30-40 lat dług zostanie spłacony.

Są plany przedłużenia linii na zachód do Ugandy, Demokratycznej Republiki Kongo, Rwandy i Burundi, oraz na północ do Sudanu Południowego i Etiopii.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

%d blogerów lubi to: