Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Most z Rosji na Krym

Most z Rosji na Krym

Archiwum

Od chwili zajęcia Krymu przez Rosję w w marcu 2014 pojawił się problem transportu naziemnego miedzy Krymem a Federacją półwysep krymski i cieśnina kerczeńskaRosyjską. Ruch tranzytowy przez Ukrainę został wstrzymany, i jedynym środkiem transportu pozostał prom w najwęższym miejscu (5 km) Cieśniny Kerczeńskiej, na wschodzie półwyspu krymskiego.  Połączenie to ma niewystarczającą przepustowość i bywa nieczynne przy złej pogodzie.

Aby rozwiązać tę sytuację, w styczniu 2015 podjęto decyzję o budowie  dwóch równoległych mostów (czteropasmowego drogowego i dwutorowego kolejowego) między Kerczem na Krymie a Tamaniem w Kraju Krasnodarskim. Planowany most przez cieśninę kerczeńskąMosty te częściowo będą przechodzić nad mierzeją i wyspą Tuzła.  Koszt budowy oceniany jest na 212 miliardów rubli (3.2 miliardów dolarów) Oficjalna rosyjska agencja ekspertów rządowych zatwierdziła projekt, i według prezydenta Putina, oba mosty miały zostać otwarte w grudniu 2018.

Jednakże w kwietniu 2016 ogłoszono, że most kolejowy nie będzie gotowy w tym terminie i zostanie oddany do użytku pod koniec roku 2019.  Przyczyna opóźnienia nie jest znana, aczkolwiek podkreśla się, że głównym wykonawcą jest firma Strojgazmontaż, specjalizująca się w budowie gazociągów,  która nigdy nie wybudowała żadnego mostu. Głównym udziałowcem (51%)  w tej firmie jest Arkady  Rotenberg, bliski znajomy Putina i jego partner w judo.

mapy: z wykorzystaniem materiałów z Wikipedii

 


2 Komentarze

  1. […] Problemy przy budowie mostów przez Cieśninę Kerczeńską […]

    Polubienie

  2. […] most drogowy otwarto z wielką pompą 15 maja 2018 […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 76 obserwujących.

%d blogerów lubi to: