Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Tramwaj z silnikiem spalinowym

Tramwaj z silnikiem spalinowym

Archiwum

Nordhausen, WestfaliaNordhausen to około 50-tysięczne miasto w niemieckiej  Turyngii w środkowej części Niemiec, u podnóża gór Harzu.  Od 1900 roku w tym mieście jeżdżą tramwaje o rozstawie szyn 1000 mm.

Mniej więcej w tym samym czasie w górach Harzu zbudowano sieć kolei wąskotorowych, również o rozstawie 1000 mm.  Jedna z linii tej sieci (Harzquerbahn,  czyli kolej trans-harzeńska) ma  swoją końcową stację w Nordhausen.

Na początku 21. wieku postanowiono połączyć oba systemy komunikacji.  Położono szyny między pętlą tramwajową przy dworcu kolejowym i torami kolejki Harzquerbahn. Po dwóch latach testów w 2004 roku, uruchomiono nową linię numer 10, łączącą miejski szpital (obsługiwany również „starą” linią tramwajową) z miejscowością Ilfeld, położoną 11 km od Nordhausen, na linii kolei trans-harzeńskiej.  Na tych dodatkowych 11 kilometrach nie ma sieci trakcyjnej, ale te same pojazdy jeżdżą na obu częściach linii 10.

Zakupiono 3 dwukierunkowe hybrydowe tramwaje Siemens Combino Duo, które – oprócz standardowego elektrycznego (600V DC) zasilania  przez pantograf – mają dodatkowy silnik dieslowski produkcji BMW.  Silnik jest umieszczony wewnątrz wagonu, ale nie zajmuje dużo miejsca i nie jest hałaśliwy.

Wózek tramwajowy Siemens Combino

Wózek tramwajowy Combino

Tak jak wszystkie tramwaje serii Combino, pojazdy te mają bardzo niską podłogę, położoną zaledwie 30 cm nad poziomem ulicy. Jest to możliwe dzięki nietypowej budowie  wózka: odmiennie niż  w typowych pojazdach szynowych, koła tramwaju nie są połączone ze sobą osiami.

Na ostatnim przystanku zelektryfikowanej części linii 10, motorniczy opuszcza pantograf i włącza silnik spalinowy, co zajmuje tylko kilka sekund.  Dalszą trasę, po torach kolejowych, tramwaj dzieli z regularnymi i turystycznymi pociągami kolejki trans-harzeńskiej.

Dane techniczne Siemens Camino Duo:

długość 20,05 m
szerokość 2,30 m
wysokość (z opuszczonym pantografem) 3,51 m
maksymalne nachylenie toru 9,3 %
maksymalna szybkość konstrukcyjna/eksploatacyjna 70/50 km/h
ilość miejsc siedzących/stojących 27/68
Silnik spalinowy, 8-cylindrowy diesel:
moc 190 kW przy 4000 obr/min
pojemność 3901 cm3
zasięg 200 km

grafika:wikipedia.org


1 komentarz

  1. […] spalinowo-elektryczne (hybrydowe) zespoły trakcyjne, a także tramwaje, nie są światową nowością, ale Newag projektuje inne […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 88 obserwujących.

%d blogerów lubi to: