Kolej na kolej

Strona główna » kolej » Rosja przywróci pociągi – wyrzutnie rakiet?

Rosja przywróci pociągi – wyrzutnie rakiet?

Archiwum

Naiwnie myślałem, że era wykorzystywania kolei do celów militarnych skończyła się z epoką pociągów pancernych.  Nie miałem racji….

Gen. Karakajew, dowódca Rosyjskich Wojsk Strategicznego Przeznaczenia

Gen. Siergiej Karakajew

Rosyjska agencja prasowa RIA Novosti donosi, że dowódca Rosyjskich Wojsk Strategicznego Przeznaczenia generał Siergiej Karakajew dostał od Głównodowodzącego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, czyli   prezydenta Władimira Putina, rozkaz stworzenia projektu nowego systemu pociągów – wyrzutni rakiet. Gen. Karakajew powiedział:

„Postawiono również zadanie wykonania szkicowego projektu obronnego bojowego kolejowego systemu rakietowego w ramach państwowego programu zbrojnego i państwowego zlecenia. Głównym wykonawcą tych prac jest Moskiewski Instytut Inżynierii Cieplnej. Prace nad szkicowym projektem mają zostać zakończone w pierwszej połowie 2014 roku”

Plany przewidują zbudowanie kilku pociagów, każdy z dwoma lub trzema lokomotywami spalinowymi i specjalistycznym wagonami, które wygladałyby jak wagony pasażersie czy chłodnie, ale przewoziłyby rakiety międzykontynentalne i stanowisko dowodzenia.

Rosyjska rakieta dalekiego zasiegu na wagonie kolejowymRosja odziedziczyła po ZSRR  powstałe w 1976 roku pociągi – wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu RT-24 Jars (zwane przez NATO SS-24 Scalpel) . System  był niezwykle groźny, ponieważ te pociągi wyglądały jak zwyczajne pociągi towarowe (były nie do wykrycia przez satelity) i były rozmieszczone na terytorium całego kraju.

Ten stary system pociągów – wyrzutni  został zdemontowany w oparciu o porozumienie rozbrojeniowe Start III podpisane przez Clintona i Jelcyna w  1997 roku. Rosja uważa, że porozumienie „New Start” podpisane w 2011 roku  przez Obamę i Miedwiediewa nie zabrania rozwoju wyrzutni pocisków wykorzystujących transport kolejowy.

A mnie się najbardziej podoba to, że opracowaniem pociągów rakietowych zajmie się Moskiewski Instytut Inżynierii Cieplnej…


8 Komentarzy

  1. […] sprawa rosyjskich pociągów – wyrzutni rakiet, ma dalszy, niepokojący ciąg […]

    Polubienie

  2. agnecha pisze:

    ..przeglądam.. szukam, ale nie widzę. Pisałeś coś o kolei transyberyjskiej?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 109 obserwujących.
%d blogerów lubi to: