Kolej na kolej

Strona główna » dworzec » Restauracja na dworcu: bez alkoholu

Restauracja na dworcu: bez alkoholu

Archiwum

Z powodu  zbyt restrykcyjnego prawa najemcy pomieszczeń na dworcach kolejowych  wolą korzysta z pobliskich centrów handlowych. Restauratorzy twierdzą, że zakaz sprzedaży alkoholu ogranicza przychody średnio o 30%.

Powodem jest artykuł 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r. poz. 1356) , który mówi

Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych: […] w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach

Jest to absurdalne.  Piwo można kupić w pociągu który wjeżdża na dworzec, ale za popijanie tego samego piwa na stacji grozi mandat od Straży Ochrony Kolei:  od 20 do 500 zł.

Ministerstwo Transportu, ustami rzecznika  Mikołaja Karpińskiego, informuje, że w chwili obecnej  nie toczą się prace nad zmianą istniejących przepisów.

Imponujący po remoncie Wrocław Główny  przyniósł PKP w  roku 2012  straty w wysokości 1,2 mln zł bo część lokali przez długie miesiące po otwarciu stała pusta. Kierownictwo PKP twierdzi, że barierą dla najemców z branży gastronomicznej jest zakaz sprzedaży alkoholu, który przynosi największe marże i jest magnesem dla klientów. Restauratorzy twierdzą, że zgodziliby się na  limit procentowy, który pozwalałby na  sprzedaż tylko  piwa.

Przedstawiciele firmy Rossmann dziwili się  podczas negocjacji z PKP, że nie mogą sprzedawać alkoholu, co jest standardem na dworcach w Niemczech. W większości krajów Unii Europejskiej takich zakazów nie ma. A w Czechach piwiarnie przy kolei to tradycja sięgająca czasów monarchii austro-węgierskiej.

Mariola Krawiec-Rzeszotek, wiceprezes Sfinks Polska, dodaje: „Sprzedaż alkoholu ma wpływ na kwotę czynszu w związku z wyższym potencjalnym obrotem. Nie zamykamy się na dworce, ale dla nas dużo bardziej atrakcyjne są przydworcowe centra handlowe, np. Galeria Krakowska czy Złote Tarasy w Warszawie”

na podstawie materiałów z Gazety Prawnej


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj swój adres emailowy by obserwować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych postach

Dołącz do 113 obserwujących.
%d blogerów lubi to: